Najpiękniejsze gwiazdkowe dekoracje polskich miast

Tysiące świateł już płoną wieczorami na ulicach naszych miast. Sam spacer w takim otoczeniu pozwala poczuć przedświąteczną atmosferę.

Zdjęcie

Targi Bożonarodzeniowe na Rynku w Krakowie /123/RF PICSEL
Targi Bożonarodzeniowe na Rynku w Krakowie
/123/RF PICSEL


Co roku przed Bożym Narodzeniem Polska pięknieje za sprawą świątecznych iluminacji. Tysiące lampek rozwieszonych na ulicach miast jarzą się przeróżnymi kolorami.

Girlandy świateł oplatają budowle, a nad jezdniami i chodnikami tworzą barwne baldachimy. Na skwerach stoją olbrzymie świetlne cukierki, bombki, paczki, a nawet bardziej wymyślne dekoracje, np. w formie reniferów zaprzężonych do sań.

Reklama

Warszawa cała jest roziskrzona. Na ścianach Zamku Królewskiego tańczą świetlne śnieżynki, nawet Syrenkę na Starym Mieście oblewają strumienie kolorowej wody. Świecą się zamki w Bielsku-Białej i w Szczecinie.

Gdańsk, też świątecznie oświetlony, obok Neptuna na Długim Targu stawia olbrzymią choinkę z Kaszub, od której bije łuna aż 30 tysięcy lampek. Stare uliczki Olsztyna zdobią jarzące się choinki i bałwanki, a na rzeszowskim rynku świeci się ratusz, kamienna studnia pod drewnianym daszkiem, a nawet świątecznie podświetlony pomnik Tadeusza Kościuszki.

Rzeszów zwyciężył kiedyś nawet w internetowym plebiscycie na najpiękniej oświetlone miasto, lecz w mijającym roku pokonał go zachodniopomorski Połczyn Zdrój. Bo mniejsze miejscowości także dbają o świąteczne dekoracje! Iluminacje to uciecha dla najmłodszych i świetne tło rodzinnych fotografii.

W takiej scenerii można zapomnieć o Bożym świecie, a już na pewno o takich drobiazgach, jak nieodśnieżone ulice czy torby z zakupami, które taszczymy ze sklepów i z przedświątecznych jarmarków. Przyjemnie jest pospacerować, żeby poczuć się jak w bajce!

W wielu miastach odbywają się przedświąteczne jarmarki

Zakupy można połączyć z podziwianiem iluminacji: Wrocław: 20 listopada - 22 grudnia; Kraków: 27 listopada - 26 grudnia; Warszawa: 27 listopada - 23 grudnia; Rzeszów: 4-20 grudnia; Gdańsk: 5-23 grudnia; Toruń: 11-23 grudnia.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Naj
Więcej na temat:

Zobacz również