Nad Bałtyk po jod

Nad nasze morze jedźmy nie tylko na wakacyjny wypoczynek. Zimą Wybrzeże też ma swój urok, a nawet krótki wypad zawsze wyjdzie nam na zdrowie!

Reklama

Kołobrzeg

Promenada tętni życiem długo po zachodzie słońca. Można tu zjeść świeżą rybę i napawać się widokiem morza. Kołobrzeg słynie również ze źródeł wód solankowych, dostępnych publicznie.

Ustka

Słynie z szerokich plaż, na których można np. karmić mewy i łabędzie. Pamiętajmy jednak, by zrezygnować z chleba, bo podawany w nadmiarze powoduje u ptaków groźną chorobę – kwasicę. Mewy dokarmiajmy np. kawałkami ryb.

Choć od dziesięciu lat sól sprzedawana w Polsce jest obowiązkowo jodowana, to tego pierwiastka nigdy za wiele. Wpływa bowiem pozytywnie na pracę tarczycy, wspiera układ nerwowy, pracę mięśni i mózgu, a my dzięki niemu jesteśmy odporniejsi na stres. Na szczęście, mamy jodu pod dostatkiem w naturalnej postaci. Wystarczy... przejść się po plaży!

O czym pamiętać?

Lekarze zwracają uwagę, że na „inhalacje” najlepiej wybrać się na Wybrzeże właśnie zimą. W okresie od listopada do marca jego nasycenie w morskiej bryzie jest bowiem największe. Co ważne również, niech nie zniechęci nas wietrzna pogoda. Lepiej ubrać się cieplej, bo to doskonała okazja do nawdychania się dużej dawki tego pierwiastka. O czym jeszcze warto pamiętać? Stężenie jodu jest wysokie tylko na wąskim pasie wybrzeża, dlatego zaleca się spacery, wypoczynek i aktywność fizyczną tuż nad brzegiem Bałtyku.

Po zdrowie i rozrywkę

Oczywiście każda nadmorska miejscowość nadaje się na pro- zdrowotny urlop, jednak warto połączyć wypoczynek na przykład z pobytem w hotelu uzdrowiskowym lub SPA. Nad Morzem Bałtyckim ich nie brakuje, ale specjaliści szczególnie polecają kilka miejscowości. W Ustce i Kołobrzegu podleczysz dolegliwości kardiologiczne, problemy z otyłością i osteoporozą. Natomiast w Krynicy Morskiej możesz np. uprawiać sporty zimowe na zamarzniętym Zalewie Wiślanym. We Władysławowie znajdziesz świetne ośrodki SPA Jeśli pojedziesz na Hel, koniecznie odwiedź Fokarium. Dzieciaki będą zachwycone!

Hel

Fokarium to dodatkowa atrakcja na półwyspie. Warto odwiedzić je w porze karmienia zwierząt (poza sezonem godz. 11:00, 12:30 i 14:00).

Informator

• KRYNICA MORSKA – informacje o atrakcjach znajdziesz na oficjalnej stronie: www.krynicamorska.tv

• KOŁOBRZEG – na miejskiej stronie www.kolobrzeg.pl znajdziesz przewodnik turystyczny

• WŁADYSŁAWOWO – oficjalny portal turystyczny miasta: www.wladyslawowo.pl

• HEL – aktualne godziny wejścia znajdziesz na stronie: www.fokarium.com, cena to 5 zł od osoby i dodatkowo 1 zł na wystawę

• USTKA – informacja turystyczna oraz ciekawostki i atrakcje na stronie: www.ustka.pl

Krynica Morska

Wdychanie morskiego powietrza nasyconego jodem, między listopadem a marcem najlepiej będzie łagodzić stres i wspierać nasze zdrowie.

Władysławowo

Nawet mroźną zimą Morze Bałtyckie oferuje malownicze widoki. Na zdjęciu skuty lodem basen portowy.

Wietrzna pogoda i wzburzone morze – zima to najlepszy czas na naturalne inhalacje jodem. Pamiętajmy, by na spacer ciepło się ubrać i nie wchodzić na falochrony.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej