​Mrągowo - atrakcje, jeziora, zabytki

Zostaw za sobą wielkomiejski stres i wybierz się na niezwykłą podróż do północno-wschodniej Polski. Odkryj, że Mazury to nie tylko żegluga na jeziorach i opalanie się na plaży, ale także unikatowe zabytki, malownicze krajobrazy i setki imprez kulturalnych. Poznaj Mrągowo z innej perspektywy i poczuj magiczny klimat!

Zdjęcie

Mrągowo słynie z Pikników Country/fot. A. Szilagyi /MWMedia
Mrągowo słynie z Pikników Country/fot. A. Szilagyi
/MWMedia

Położenie miasta i parę słów o okolicy

Za cel naszej wycieczki obraliśmy jeden z największych kurortów wypoczynkowych na Mazurach. Otoczone malowniczymi jeziorami Mrągowo co roku przyciąga spragnionych kontaktu z naturą turystów, chcących spędzić parę dni w zacisznym, ale jednocześnie bardzo atrakcyjnym miejscu. Badania archeologiczne dowiodły, że historia miasta sięga XIV wieku, czyli czasów, gdy ziemie zajął i umocnił Zakon Krzyżacki. 

Od tamtego momentu tereny były niejednokrotnie grabione i zdobywane przez wrogie wojska, dlatego nie zachowało się na nich niemal nic ze średniowiecznej architektury. Najstarsze budynki jakie znajdziemy w centrum mają "zaledwie" 200 lat. Mimo to cały region jest zdecydowanie warta zobaczenia, a brak historycznych obiektów wynagradzają nam przepiękne okoliczne jeziora i malownicze wzniesienia. 

Reklama

To właśnie tutaj znajduje się Mazurski Park Krajobrazowy, znany z bujnych lasów i niezwykłej różnorodności świata roślin i zwierząt. Chcesz wiedzieć, jakie atrakcje oferuje nam Mrągowo? Przygotowaliśmy kilka propozycji specjalnie dla ciebie. Daj się zachwycić unikalnej atmosferze krainy jezior i poznaj wszystkie jej tajemnice.

Największe atrakcje Mrągowa

Zwiedzanie miasta zacznijmy od wizyty na mrągowskim rynku. To właśnie wokół niego znajdziemy mnóstwo zabytkowych kamieniczek, przyciągających spojrzenia turystów swoimi zdobionymi fasadami, spośród których warto zwrócić uwagę na XX-wieczną kamienicę rabina. W centralnym punkcie placu stoi 200-letni Ratusz, a tuż obok niego nieco starsza Strażnica Bośniacka. 

We wnętrzu baszty otwarta została interesująca izba pamięci poświęcona pisarzowi Ernestowi Wichertowi - dla każdego amatora literatury jest to punkt nie do ominięcia. Aby zaś poznać bliżej historię regionu, koniecznie udajmy się do Muzeum Warmii i Mazur lub udostępnionej do zwiedzania Wieży Bismarcka, z której szczytu roztacza się rozległa panorama Mrągowa. 

Jeżeli jednak interesujesz się czasami nieco bardziej współczesnymi, odwiedź również Muzeum Sprzętu Wojskowego, w którym znajduje się ogromna kolekcja czołgów i innych wojskowych pojazdów. To jedyna tego typu wystawa w całej północno-wschodniej Polsce, więc warto chociaż rzucić na nią okiem. Miasto przyciąga turystów także unikatową architekturą sakralną - neogotycki kościół św. Wojciecha i znajdująca się w centrum cerkiew prawosławna to "must see" każdej mazurskiej wycieczki.

Aktywny wypoczynek

Po długich spacerach ślicznymi mrągowskimi uliczkami, warto wybrać się na chwilę do leśnej głuszy. Okolica idealnie nadaje się do długich pieszych wędrówek, podczas których będziemy mieli okazję podziwiać naprawdę malownicze krajobrazy i pobyć sam na sam z naturą. Latem koniecznie zdecydujmy się także na spływ kajakowy jedna z okolicznych rzek lub wyprawę żeglarską Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. 

Niezapomniane wrażenia i jedyne w swoim rodzaju widoki gwarantowane! Tereny wokół Mrągowa idealnie nadają się również do turystyki rowerowej, dlatego na wakacje warto zabrać ze sobą jednoślad. Nie dość, że poprawimy w ten sposób kondycję, to zobaczymy wiele pięknych miejsc, które podczas jazdy samochodem łatwo byłoby przeoczyć. 

Podczas wycieczki nad jedno z mrągowskich jezior, daj się skusić jego czystym brzegiem - ciepła woda w połączeniu z piaszczystą plażą to idealne warunki do kąpieli wodnych. Zimą zaś w okolicy znajdziesz wiele czynnych stoków narciarskich, na których do woli można oddawać się śnieżnemu szaleństwu.

Mrągowo miastem festiwali? Zdecydowanie tak!

Już na samym początku wakacji w mieście rozpoczyna się sezon imprez i wydarzeń kulturalnych, na które zjeżdżają się artyści z całej Polski i oczywiście tysiące spragnionych rozrywki widzów. Które z festiwali koniecznie trzeba zobaczyć? Przede wszystkim niezwykle popularną i prześmieszną Mazurską Noc Kabaretową, odbywającą się od 1999 roku w pierwszy weekend lipca. Występujący na ogromnej scenie amfiteatru komicy sprawią, że nawet wykończeni całodniowym zwiedzaniem uśmiejemy się do łez. 

Pod koniec miesiąca czekają na nas innego typu atrakcje, czyli impreza w stylu Dzikiego Zachodu - Piknik Country, a dosłownie chwilę później Festiwal Kultury Kresowej, podczas którego dostaniemy szansę posłuchania przepięknej muzyki i wzięcia udziału w barwnych korowodach. Przez całe lato miasto gości przeróżnych wykonawców i zespoły muzyczne - niemal w każdej chwili możemy natknąć się na naprawdę niesamowity koncert.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej