Miejscowość Miłość i zamkowe atrakcje w okolicy

W Miłości żyje się spokojnie, szczęśliwie. Jedno jednak mieszkańcom może nieco doskwierać: częste zniknięcia tablicy z nazwą ich miejscowości…

Zdjęcie

Zamek w Ogrodzieńcu /123/RF PICSEL
Zamek w Ogrodzieńcu
/123/RF PICSEL

W Miłości długo nie zabawimy, bo zapewne jak magnes przyciągać nas będą pobliskie, wyjątkowo malownicze, jurajskie fortece. W większości powstały w XIV wieku i długo broniły naszych ziem. Z czasem popadały jednak w ruinę.

Dzisiaj niektóre są rekonstruowane, na innych czas odciska coraz mocniejsze piętno… Wszystkie jednak wyglądają dostojnie, a zimowa sceneria tylko dodaje im tajemniczości i uroku.

Reklama

Ich zwiedzanie to i dla dzieci, i dla dorosłych piękna lekcja naszej historii.

Zajrzyjmy np. do Ogrodzieńca (już sama nazwa mówi, że od zawsze miejsce to pełniło rolę warowni), gdzie na zgliszczach starego grodu z fundacji króla Kazimierza Wielkiego powstał murowany zamek. Podobne funkcje pełniły kolejne strażnice nadgraniczne, np. Bobolice, Mirów.

O krok stąd do Leśniowa, miejsca kultu Matki Bożej Leśniowskiej. Według legendy początek dał mu wracający z Rusi w roku 1382 śląski książę Władysław Opolczyk. Wymodlił od Matki Bożej obfite źródło, z którego do dziś bierze początek potok Leśniówka.

W dowód wdzięczności zostawił w kaplicy przy źródle drewnianą figurkę Matki Bożej, którą wiózł razem z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny. Dziś stoi ona w głównym ołtarzu Sanktuarium.

Inne atrakcje - podziemne klimaty

Po obejrzeniu wysoko zawieszonych warowni zamarzyć się nam może wędrówka w głąb skał, na których zamki są wzniesione.

Informacji o tych, które jaskinie można bezpiecznie zwiedzać albo przemierzyć z przewodnikiem, oraz o terminie otwarcia szukajcie w ośrodkach informacji turystycznej oraz np. na: jura.slaskie.travel.pl, polskieszlaki.pl

Romantyczna niespodzianka

Romantyczna niespodzianka Warto pojechać zamkową trasą w kierunku Ojcowa, by dotrzeć do Źródełka Miłości (ok. 100 m na pd. od Bramy Krakowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym).

Wypływająca spod ziemi woda wpada do małego zbiornika, którego dno ma kształt serca. Podobno podsyca uczucia, ale lepiej nią się spryskać, a nie pić.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Naj

Zobacz również

  • Nad nasze morze jedźmy nie tylko na wakacyjny wypoczynek. Zimą Wybrzeże też ma swój urok, a nawet krótki wypad zawsze wyjdzie nam na zdrowie! więcej