Miejsca w Polsce, w których najpiękniej jest jesienią

Oto miejsca, które w kolorach babiego lata i bez tłumu wczasowiczów zyskują niepowtarzalny klimat!

Zdjęcie

Bieszczady jesienią wyglądają przepięknie /123/RF PICSEL
Bieszczady jesienią wyglądają przepięknie
/123/RF PICSEL

Ucieczka w Bieszczady

Choć nie są już tak dzikie, jak choćby kilkanaście lat temu, można tu jeszcze znaleźć miejsca, gdzie nie dotarła komercja, gdzie odpoczniesz od udogodnień cywilizacji... czasami tak męczących! W październiku i listopadzie bieszczadzkie szlaki pustoszeją.

Czerwone buki, żółte jawory, brązowe olchy – oto prawdziwy festiwal barw! Jeśli chcesz w weekend zobaczyć Bieszczady w pigułce, zaplanuj wycieczkę na Połoninę Wetlińską przez kultowe schronisko Chatka Puchatka i wędrówkę na Tarnicę.

Reklama

Choć jedną noc warto spędzić poza turystycznym centrum, w schronisku. By poczuć atmosferę i… dla nieba, nieskażonego światłem. Bieszczadzki Park Gwiezdnego Nieba to jedyny w Polsce obszar chroniony przed smogiem świetlnym!

Relaks nad Baryczą

Złota polska jesień to nie tylko góry! Dla tych, którzy cenią przyrodę, ale nie lubią bądź nie mogą się wspinać, świetną alternatywą jest weekend w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy, znajdującym się na północ od Wrocławia. Tu odpoczniesz – blisko natury.

Już w średniowieczu nad Baryczą powstawały zbiorniki hodowlane. Dziś to główna atrakcja Parku. Rezerwat Stawy Milickie jest ostoją dla prawie trzystu gatunków ptaków i rajem dla wędkarzy. Twój mąż na pewno nie będzie się tu nudził!

Ty zaś wypoczniesz w jednym z przytulnych gospodarstw agroturystycznych lub w nowoczesnym hotelu, korzystając z zabiegów spa. Okolicę warto zwiedzać rowerem.

Po zdrowie w Pieniny

Wizytówką Pienin, nazywanych najpiękniejszymi górami w Polsce, jest urzekający urodą Przełom Dunajca. Płynie wartkim nurtem między wysokimi na pięćset metrów skałami, a legend o jego powstaniu jest wiele.

W jednej z wersji Pieniny rozdzielił piorunem Pan Jezus, w innej Bolesław Chrobry rozłupał je mieczem. Naukowcy z kolei spierają się o to, w jaki sposób uparta rzeka przecisnęła się między szczytami. Jedno jest pewne: ten widok zachwyca! A to tylko jeden z powodów, by tu przyjechać.

Ten cudowny zakątek można podziwiać z perspektywy wody. Do końca października trwa sezon flisacki. Kilkunastoosobowe tratwy pod wodzą doświadczonych flisaków przewożą turystów meandrami Dunajca. Piechurzy i zdobywcy górskich szczytów nie mogą zaś ominąć szlaków na Sokolicę i na Trzy Korony – najwyższy szczyt Pienin Środkowych (982 m. n. p. m.).

Nie będą się tu nudzić także ci, dla których obowiązkowym punktem każdego wypadu jest zwiedzanie. Okoliczne zabytki mają bogatą historię i pięknie wpisują się w górzysty krajobraz – jak np. średniowieczna warownia w Niedzicy. To jeden z najpiękniej położonych zamków w Polsce!

Gdy zmęczą cię wędrówki i nacieszysz oko pejzażami Pienińskiego Parku Narodowego, odpocznij w jednym z zabytkowych uzdrowisk, np. w Szczawnicy. Miasteczko odzyskuje świetność i atmosferę z czasów międzywojnia, gdy jeździło się „do wód”. Spacerując, koniecznie popijaj leczniczą wodę z tutejszej pijalni. W połączeniu z czystym powietrzem i dawką ruchu ta woda może zdziałać cuda!

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat kobiety

Zobacz również