Miejsca w Polsce idealne na walentynki

Pogłaskanie złotego gołębia, picie wody ze źródła miłości, odpoczynek na ławeczce zakochanych, powieszenie kłódki na moście – sposobów na zapewnienie wiecznej miłości jest bardzo dużo.

Reklama

Patronem zakochanych jest św. Walenty. Jego relikwia od paru wieków znajduje się w Chełmnie. To właśnie stało się powodem, dla którego miasto zostało okrzyknięte polską stolicą zakochanych. 14 lutego relikwiarz jest wystawiany na ołtarz i każdy może z bliska poprosić świętego o pomoc w utrzymaniu (znalezieniu) miłości.

Amor przy źródle

Pomoże w tym także napicie się wody ze źródeł miłości. Jest ich w naszym kraju całkiem sporo, a z każdym wiążą się miłosne legendy. Niektóre źródła ujęto w fontanny i zdobią miasta.

W Łodzi taka „miłosna” woda płynie z fontanny-studni na Pl. Wolności. Powstała w latach 30. XX wieku. Podobno nie trzeba nawet pić z niej wody, wystarczy tylko obmyć twarz, aby miłość trwała na wieki.

To samo gwarantuje zamoczenie dłoni w wodzie fontanny Jaś i Małgosia w Parku Zdrojowym w Ciechocinku, a także trzykrotne obejście pękniętego dzwonu na warszawskiej Kanonii.

W zamku w Darłowie koniecznie trzeba pogłaskać główkę złotego gołębia króla Eryka. Legenda głosi, że roztaczał swe opiekuńcze skrzydła nad wielką miłością króla i dworki Cecylii, a jego duch robi to nadal nad tymi, którzy okażą mu czułość.

Kupidyn na ławce

Miłość można spotkać także na ławeczce, oczywiście nie każdej, tylko „zakochanej”. Jedną z nich znajdziemy w parkowej alejce w Opinogórze.

Marmurowe siedzisko jest pamiątką po romantycznej miłości poety Zygmunta Krasińskiego do Amelii Załuskiej. Napis na nim głosi: „Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła”.

Miłość zakluczona

Według włoskiego zwyczaju przed rozstaniem parę ma zabezpieczyć kłódka przywieszona do balustrady mostu, do której kluczyk spoczywa w odmętach rzeki. Pierwsze kłódki pojawiły się we Florencji, a w Polsce – we Wrocławiu.

Dziś kładki miłości są niemal w każdym mieście. A tak na marginesie, wędrując po Polsce w poszukiwaniu „czułych miejsc”, nie miejmy żalu, gdy coś się nie uda – Amor przecież też czasami chybi...

JOG

Chełmno leży 40 km na północ od Torunia i 30 km na zachód od Grudziądza. Miasto nie ma połączenia kolejowego.

Fara, czyli kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znajduje się przy rynku.

W zamku w Darłowie jest Muzeum Książąt Pomorskich. Gołębia znajdziemy w niszy przy wejściu na dziedziniec. Muzeum zaprasza w godz. 10-16. Wejście na dziedziniec jest bezpłatne.

Opinogóra jest położona w woj. mazowieckim, 8 km od Ciechanowa. Park z ławeczką wchodzi w skład Muzeum Romantyzmu. Ekspozycje czynne są codziennie z wyjątkiem poniedziałków: od 1 maja do 30 września w godz. 10.15-17.45, a od 1 października do 30 kwietnia w godz. 8.15-15.45. Bilet normalny do muzeum kosztuje 10 zł, ulgowy 8 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Jako letnisko zdobyło popularność w latach 20-tych XX wieku. Turystów zawsze przyciągały spokój, cisza i niezwykle malownicze położenie u zbiegu dolin Popradu i Roztoki. więcej