Mazury - miejsce na zimowe wycieczki

Gdy przychodzi prawdziwa zima, kraina wygląda jak z baśni o Królowej Śniegu.

Zdjęcie

Mazury są piękne o każdej o porze roku /123/RF PICSEL
Mazury są piękne o każdej o porze roku
/123/RF PICSEL

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce zimą potrafi zaskoczyć. Nie ma tu tłumu turystów, za to śnieg i mróz tworzą iście baśniowe krajobrazy. To idealne tereny do uprawiania narciarstwa biegowego lub spacerów z kijkami. Po drodze można spotkać stado saren. O tak bliskim kontakcie z dzikimi zwierzętami o innej porze roku można tylko pomarzyć!

Żeby poczuć się jak na Alasce, warto odwiedzić Republikę Ściborską. To autentyczne odludzie leży w najdzikszym rejonie Mazur Garbatych, na terenie gminy Banie Mazurskie.

Reklama

Przybyszów wita szlaban z napisem: Granica państwa, przekraczanie wskazane! Na miejscu czekają psie zaprzęgi oraz jedyne w Polsce muzeum kultury i sztuki eskimoskiej. Kto poczuje zew natury, ma szansę nauczyć się powożenia saniami. Innym zostaje przejażdżka w roli pasażerów.

Nieopodal, w Rapie, znajduje się niezwykły zabytek – wysoka na 15 metrów, skryta w lesie… piramida. Powstała w 1811 roku, gdy mieszkającego tu barona Friedricha von Fahrenheida zafascynował starożytny Egipt.

Wyjątkową atrakcją pobliskiej Puszczy Rominckiej są imponujące wiadukty w Stańczykach. Niegdyś służyły kolei, dziś latem odbywają się tu skoki na bungee. Jeśli trafimy do Mikołajek, przespacerujmy się promenadą. O zmierzchu miasteczko wygląda jak ilustracja do baśni Andersena.

Kuchnia i lokalne atrakcje

Spróbujmy pysznych sielaw, pierogów i naleśników. Jako pamiątki warto przywieźć domowe konfitury i słodycze wyrabiane według tradycyjnych receptur. Kultowym miejscem jest Oberża pod Psem w Kadzidłowie.

Bojery (sanie z żaglem), wędkarstwo podlodowe, skutery śnieżne, lodowy windsurfing, nurkowanie pod lodem, zwierzęta Eulalii w Zyzdrojowej Woli.

Przed podróżą autem zimą pamiętajmy o łańcuchach na koła. Na lokalnych drogach zachowajmy ostrożność, niekiedy przechodzą przez nie dzikie zwierzęta lub przejeżdżają psie zaprzęgi!

Między miastami kursują pociągi i PKS (np. do Mikołajek, Mrągowa, Rucianego-Nidy, Wilkasów, Giżycka).

Miejsca noclegowe

W sezonie zimowym nocleg w hotelu czy pensjonacie trzeba zarezerwować kilka dni wcześniej.

Miłośnikom niebanalnych wnętrz spodobają się na przykład: Stary Folwark Mazurski w Lisach koło Bań Mazurskich, gdzie są dwa apartamenty z kominkami (160 zł za dobę) oraz stylowe pokoje (dwójka od 80 zł); gospodarstwo agroturystyczne w klasztorze starowierców w Wojnowie, cena noclegu – 35 zł od osoby; tradycyjne mazurskie chaty przy Oberży pod Psem w Kadzidłowie (cena noclegu – od 50 zł za osobę).Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej