Majowy weekend pełen wrażeń

Niedługo czeka nas dużo wolnego. Można ten czas miło spędzić na przykład z rycerzami, kowbojami albo na... weselu. Wybierajcie!

W okolicach Łeby czeka na was Słowiński Park Narodowy. To niezwykłe miejsce. Można tu spacerować brzegiem morza, pływać łódką po jeziorze albo wyprawić się na pustynię, czyli ruchome wydmy.

Są największym w naszej części Europy obszarem lotnych piasków. Warto się wspiąć na najwyższą wydmę, Łącką Górę (30 m) i… sturlać na sam dół. Tak robią nie tylko dzieci...

Reklama

A w samej Łebie? Po spacerze i zjedzeniu porcji (albo i dwóch) pierwszych w tym roku smażonych ryb wypłyńcie całą rodziną w rejs białym statkiem.

W dniach od 1 do 3 maja warto odwiedzić Kluki - odbywa się tam wtedy Czarne Wesele. Zobaczycie na nim, jak się kopie torf (popularny kiedyś na wsiach opał). Pracy towarzyszą ludowe obrzędy, tańce, dużo jadła i wesołości.

Na szlaku warownych zamków

A na drodze wędrówki owiane legendami perły architektury i najprawdziwsi rycerze. Trasa wiedzie od Bytowa na Pomorzu, przez Warmię i Mazury, aż po Litwę, ale w majowy weekend wystarczy poznać jedną, dwie krzyżackie warownie. Choćby w Gniewie i Malborku.

Wiele się dzieje w tej pierwszej. Rycerze z czarnymi krzyżami na płaszczach tak upodobali sobie to miejsce, że codziennie przybywają z zaświatów na spektakl „Wakacje z duchami”. Warto też popływać gondolą, pojeździć bryczką, poduczyć się jazdy konnej.

Z kolei w Malborku, oprócz zamkowych komnat, na obejrzenie czeka kolekcja bursztynów. Tu i tu rycerze stają do turniejów. A wszystko dzieje się w malowniczym otoczeniu jezior i wiosennie zieleniących się lasów.

Impreza warta uwagi

W dniach 1–5.05 w Kętrzynie odbywa się Lotnicza Majówka z wojskiem. W programie: pokazy, gry, konkursy. Będzie też można polatać samolotem, a potem skosztować grochówki.

W Malborku, w Dino Parku, spotkacie dinozaury. Prawie jak żywe, bo ruchome. Na szczęście zwierzęta nie będą was gonić. One tylko kłapią paszczami i wiercą się. Dzieci na pewno się z nimi zaprzyjaźnią.

Wybierz się w Karkonosze

Oczarują was tutaj skalisto-zielone szczyty, i rwące potoki, i wodospady... A niżej – pałace w ogrodach. Jest ich aż 22. W niektórych możecie zamie szkać. Albo, jak królowa Marysieńka, nabrać sił u wód w Cieplicach. Zabytkowy Park Zdrojowy właśnie pokrywa się kwieciem.

Koniecznie też wybierzcie się do Western City w Kar paczu, miasta prawdziwych kowbojów. Napady na bank, pojedynki rewolwerowców, pościgi dyliżansem i rodeo to tutaj codzienność.

W majowy weekend mali kowboje będą się mogli zamienić w poszukiwaczy złota. Będą też rzucać lassem albo startować w konkursie dojenia krowy. Zamiast na dyskotece, zatańczycie z Indianami. A po zabawie nabierzecie sił do kolejnej, racząc się w barze kowbojskimi przysmakami.

Imprezy warte uwagi

W dniach od 1 do 3 maja w Siedlęcinie zobaczyć można grupy historyczne z Czech w scenach dworskich, a w dniach od 3 do 5 maja w Mysłakowicach odbędzie się piknik przy grillu.

W Karpaczu, w Muzeum Zabawek, przeniesiecie się w magiczny świat dzieciństwa. Pokażecie swoim maluchom, czym się bawiliście.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej