Magia Kazimierza Dolnego

Magię tego miejsca docenimy właśnie teraz.

Zdjęcie

Kazimierz Dolny w zimowej szacie /123/RF PICSEL
Kazimierz Dolny w zimowej szacie
/123/RF PICSEL

Panorama miasteczka z górującym nad nim zamkiem jest dziś taka sama jak na akwarelach z początku XIX wieku. Kazimierz Dolny, nieodmiennie malowniczy, przyciąga turystów.

Szczególnie urokliwie wygląda w czasie Bożego Narodzenia. Świątecznych gości wita kundelek Werniks. Jego pomnik przy rynku odsłonięto w 2000 roku: to pierwszy pomnik kundelka w Polsce. Czasem można znaleźć u jego stóp pęto kiełbasy!

Reklama

Po drugiej stronie rynku warto przystanąć przed fasadami renesansowych kamienic Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów.

Są imponująco dekorowane, między innymi płaskorzeźbami patronów dawnych właścicieli. Odniesień do wielkiej historii jest wiele, bo miasteczko powstało na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego i to jemu zawdzięcza nazwę. Choć w czasach, gdy władca tu bywał, znacznie więcej plotkowano o jego romansie z piękną Esterą niż o politycznych planach.

Dziś na ploteczki najlepiej udać się do jednej z licznych kawiarni, a kultowym miejscem jest piekarnia Sarzyńskiego. Kupimy w niej tradycyjne kogutki, podczas świąt sprzedawane w wersji piernikowej. Są też piernikowe choinki, domki jak z bajki o Jasiu i Małgosi oraz aniołki do zawieszania w oknach.

Żeby poznać przeszłość tego miejsca, wejdźmy do Muzeum Nadwiślańskiego. W Muzeum Sztuki Złotniczej obejrzymy prawdziwe arcydzieła sztuki, dom Marii i Jerzego Kuncewiczów przybliży postać słynnej pisarki, w Muzeum Przyrodniczym zaś, w dawnym spichlerzu, dowiemy się wiele o skarbach tutejszej przyrody.

Nieopodal centrum szemrze Wisła, a przy odrobinie szczęścia w kościele farnym św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła usłyszymy grające organy – najstarsze w Polsce!

Najlepiej w Kazimierzu pozostać do zmroku. Gdy na choince rozbłysną światełka, kazimierski rynek wygląda niczym ilustracja z baśni.

Kazimierskie atrakcje

Obowiązkowym punktem zwiedzania Kazimierza Dolnego nad Wisłą jest Góra Trzech Krzyży, skąd rozciąga się malowniczy widok na okolicę.

Po drodze miniemy ruiny zamku, wzniesionego na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego, i basztę zwaną wieżą Łokietka, która jest najstarszą (700-letnią!) budowlą miasteczka.

Jak dojechać

Do Kazimierza Dolnego nad Wisłą najprościej dojechać autem lub PKS-em. Warto zabrać ze sobą narty (lub wypożyczyć na miejscu), bo w okolicy działają trzy stoki narciarskie. Więcej informacji uzyskamy w Centrum Informacji Turystycznej mieszczącym się przy ulicy Rynek 27, tel. (81) 881 07 09 lub w internecie: www.kazimierz-dolny.pl; www.kraina.org.pl.

Smakowite drożdżówki

Kogut z drożdżowego ciasta to symbol Kazimierza. Przypomina legendę o ptaku, który wywiódł w pole samego diabła. Schował się, a gdy czort szukał go, zakonnicy poświęcili diabelską norę, wykurzając złe moce na zawsze.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jako letnisko zdobyło popularność w latach 20-tych XX wieku. Turystów zawsze przyciągały spokój, cisza i niezwykle malownicze położenie u zbiegu dolin Popradu i Roztoki. więcej