Lubuskie. W krainie jezior i lasów

W tym regionie przyroda bardzo szybko się budzi z zimowego snu. Tego roku też już „wybuchła” i zachęca do wypraw pełnych atrakcji.

Zdjęcie

Park Mużakowski /123/RF PICSEL
Park Mużakowski
/123/RF PICSEL

Zapraszamy was tym razem do krainy lasów i jezior na zachodnich krańcach Polski. Wiosna zawitała tu już w połowie marca, wraz z pierwszymi bocianami, które wtedy przyleciały do Kłopotu. To maleńka miejscowość, w której jest kilkadziesiąt gniazd tych ptaków! Powstało też Muzeum Bociana Białego.

Warto również odwiedzić Gubin i Lubsko z ich średniowiecznymi zabytkami, a także ruiny XVIII-wiecznego pałacu w Brodach. Właśnie tam przez kilka stuleci przechowywano słynną „łabędzią zastawę” z miśnieńskiej porcelany, tj. serwis na sto osób, złożony aż z 2200 elementów ozdobionych wizerunkiem tego królewskiego ptaka. 

Reklama

Serwis ten nie przetrwał, niestety, ostatniej wojny, lecz podobno część porcelanowych łabędzi „pływa” do dziś po dnie pałacowego stawu.

Stamtąd już niedaleko do Łęknicy, gdzie znajduje się gigantyczny Park Mużakowski, dzieło życia pruskiego księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Zajmuje on kilkaset hektarów. Wprawdzie granica na rzece podzieliła go na część polską i niemiecką, ale można ją swobodnie przekraczać przez dwa mosty parkowe, Podwójny i Angielski.

Park uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO obejmuje malownicze łąki, zagajniki, wąwozy, jeziorka i rzeki. Wiosną wszystko to budzi się do życia, warto uchwycić ten moment! Wstęp jest wolny. 

Możecie tam pospacerować sami, z przewodnikiem lub pojeździć rowerem czy bryczką. Odpoczniecie w przypałacowej kawiarni po niemieckiej stronie, albo w jednej z kafejek w przygranicznym Bad Muskau.

Gdzie nocować?

Motel Ośrodek Łużycki, Buczyny 7 tel. 68 375 31 54, cena: 40 zł/os. za nocleg

Dom Turysty PTTK w Gubinie, ul. Obrońców Pokoju 18, tel. 68 359 45 19, ceny: 80 zł/pokój dwuosobowy wiecej: www.domturysty-gubin.noclegiw.pl

Hotel Nysa w Gubinie ul. Dąbrowskiego 23, tel. 68 359-50-05, ceny: od 40 zł/os. za nocleg

Hotel Duet w Lubsku, ul. Reja 3, tel.68 372 03 98, ceny: od 45 zł/os. za nocleg

Gospodarstwo Agroturystyczne Franciszek Mukoid w Żarkach Wielkich tel. kom. (0048) 503 479 349 od 30 zł.os za nocleg www.mukoid.dormire.pl

Hotel Odra w Krośnie Odrzańskim, ul. Grobla 27, tel. 68 383 50 32 ceny: 169 zł/pokój dwuosobowy ze śniadaniem Można też szukać kwater na portalach internetowych: www.booking.com czy www.trivago.pl

Po Parku Mużakowskim

Bryczka stacjonuje w rejonie Mostu Podwójnego. Rower można wypożyczyć w Pensjonacie Queen w Łęknicy, ul. Wybrzeżna 2, tel. 880 073 860, www.qcafe.pl

Na terenie parku nie ma wypożyczalni. więcej na stronach: www.park-muzakowski.pl www.muskauer-park.de

Męską część rodziny zaciekawi Międzyrzecki Region Umocniony: potężny system obronny wzniesiony przez faszystów. Paniom bardziej się spodoba w stolicy regionu – Zielonej Górze.

Skansen Łużycki

W maleńkich Buczynach, w gminie Trzebiel warto zwiedzić skansen budownictwa łużyckiego. Zapoznacie się tam z dziedzictwem Serbołużyczan, pradawnych mieszkańców tej pięknej ziemi. 

Kiedy burczy w brzuchu: w karczmie na terenie skansenu serwują czarną polewkę, zupy piwne, potrawy z jagnięciny oraz artykuły ekologiczne z własnego gospodarstwa www.skansenluzycki.plArtykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Naj

Zobacz również