Lubuskie: tutaj, gdzie jest najcieplej!

Gdy na wschodzie Polski jeszcze chłód, na zachodzie kwitną krokusy i różaneczniki. Na Ziemi Lubuskiej wiosna jest najbardziej słoneczna. Rodzinny weekend umilą tu liczne atrakcje ukryte w małych miejscowościach.

Zdjęcie

Park Mużakowski /123/RF PICSEL
Park Mużakowski
/123/RF PICSEL


Klimat w Lubuskiem przypomina... śródziemnomorski. Spokojnie można tu nawet sadzić rośliny egzotyczne, niektóre palmy, jukki, bambusy. Południowe zbocza doliny Odry malowniczo pokrywają zaś winorośla.

Mają tutaj bowiem najlepsze warunki pogodowe w całym kraju! Nie dziwi więc, że rozwinęło się tutaj centrum winiarstwa. W Lubuskich winnicach produkuje się dobre polskie wino! Turyści mogą wybrać się na wycieczkę Szlakiem Wina i Miodu, by degustować słodkie trunki (w miejscowości Zabór).

Reklama

Sulęcin: rowerowa stolica Ziemi Lubuskiej

W okolicach Sulęcina jest aż 360 ścieżek rowerowych! Po drodze możemy podziwiać unikatowe walory Uroczyska Lubniewsko i okolic Sulęcina. To świetny sposób na aktywne spędzenie weekendu z rodziną. Odbywają się tu również crossowe maratony dla miłośników jazdy rowerowej w każdym wieku.

Jaką trasę wybrać? Możemy na przykład pojechać Szlakiem żółtym (Sulęcin – Łagów – Torzym, trasa 51,2 km). Wiedzie on przez piękne lasy bukowe, a potem możemy odwiedzić Łagów. Słynie on z Lubuskiego Lata Filmowego – najstarszego polskiego festiwalu filmowego oraz malowniczego zamku z czasów średniowiecza (więcej informacji na następnej stronie).

Park Mużakowski: ogrodowe dzieło sztuki

To największy w Polsce krajobrazowy park w tak zwanym stylu angielskim, czyli naturalny ogród krajobrazowy. Są w nim liczne żywopłoty, strumyki, klomby. Po stronie polskiej jest około 800 ha (bo park leży po obu stronach Nysy Łużyckiej, więc również w Niemczech).

Został uznany za dobro światowego dziedzictwa UNESCO. Po stronie niemieckiej warto zaś odwiedzić Park Zamkowy, położony w okolicach miasteczka Bad Muskau i spróbować tam cennych wód mineralnych.

Jak zwiedzać? Wstęp do obu części parku (polskiej i niemieckiej) jest wolny. Park jest otwarty całą dobę, można go zwiedzać na rowerze, ale też bryczką lub z przewodnikiem (zabronione jest tylko przebywanie na jego terenie podczas silnego wiatru i burzy).

Na Ziemi Lubuskiej znajduje się także Park Narodowy Ujście Warty – najmłodszy z 23 naszych parków narodowych, utworzony został w 2001 r. Wiosna to wymarzona pora, by go odwiedzić. Budząca się do życia natura i świergot ptactwa towarzyszący w czasie wędrówki dostarczą nam wiele przyjemnych wrażeń.

Jedną z najcenniejszych pereł lubuskiej krainy jest Łagów. W małej miejscowości wśród lasów ukryty jest tajemniczy zamek. Poczujemy się tutaj niczym w średniowieczu. Podobna atmosfera panuje w Siedlisku, przy ruinach zamku rycerskiego. Amatorzy czynnego wypoczynku na pewno będą zadowoleni z licznych malowniczych ścieżek rowerowych, między innymi w okolicach Sulęcina. Zaś spacerowiczów zachwyci Park Mużakowski w stylu angielskim...

Zamek Łagów: perła średniowiecza

Pierwsze wzmianki o tej małej miejscowości pochodzą z połowy XIII w., gdy była własnością templariuszy. Do dziś nad miasteczkiem góruje wysoka wieża, a wokół rozciąga się szmaragdowe jezioro o krystalicznej wodzie. Co zobaczyć i... zjeść? W zamku znajduje się hotel i restauracja, gdzie można skosztować np. pstrąga pieczonego w żarze i soczystą kaszankę. Warto też zobaczyć w okolicy minizoo i pospacerować brzegiem jeziora.


Klępsk: ważny punkt na turystycznej mapie Lubuskiego

Na trasie z Zielonej Góry do Poznania znajduje się mała miejscowość Klęps z bardzo ciekawą architektonicznie świątynią: to renesansowy, drewniano-murowany kościół z przełomu XVI i XVII wieku. Choć z zewnątrz wygląda niepozornie, to w środku skrywa ponad sto przepięknych biblijnych malowideł – to arcydzieło sztuki malarsko-sztukatorskiej.

W świątyni znajdują się również imponujące dwustuletnie organy. Jak i kiedy zwiedzić? Najlepiej w niedzielę po mszy św. o 10.00 (po świątyni oprowadzi ksiądz). Zwiedzanie jest bezpłatne, lecz utrzymanie takiej perełki architektonicznej wymaga wielu starań i nakładów finansowych, więc warto wrzucić grosik do skarbonki w kościele.

Lubniewice: królewskie lasy

To malownicze miasto położone jest wśród lasów, nad jeziorami. Już przed laty to miejsce uznano za „Najbardziej ekologiczną gminę w Polsce”. CO zwiedzić? Kościół parafialny z połowy XV w. oraz zespół pałacowy w stylu neoklasycznym i... wdrapać się na wieżę widokową, z której widać całą okolicę. I koniecznie trzeba pospacerować romantycznymi alejkami miejskiego parku założonego juz w XIX w.

Siedlisko: zamek rycerski

Dziś zachowały się tu tylko mury i bastiony zamku z XIV wieku. Zniszczony w 1945 r., został w latach 1966–1971 odgruzowany i częściowo odbudowany przy współudziale harcerskiego szczepu „Makusynów”.

Jak zwiedzać? Oglądać można odremontowany budynek bramny (część obwarowania) i skrzydło wschodnie z kaplicą. Pozostała część zamku to, niestety, ruina, ale uporządkowana.

Tutaj dowiesz się więcej o polecanych przez nas miejscach

Lubuskie centrum Winiarstwa: Zabór, ul. Winiarska 1. Strona internetowa www.centrumwiniarstwa.pl Sulęcin: szczegóły o szlakach rowerowych w okolicy: www.sulecin.pl Park Mużakowski: o atrakcjach w parku przeczytasz na: www.park-muzakowski.pl

Zamek w Łagowie - zwiedzanie i rezerwa- cja noclegów: www.zamek-lagow.com Lubniewice: aktualności i atrakcje w gmi- nie znajdziesz na stronie www.lubniewice.pl

Siedlisko ciekawostki o zamku przeczytasz na stronie www.zamkipolskie.com Klępsk: dużo dowiesz się o miejscowości, przeglądajac stronę www.klepsk.prv.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej