Lublin w weekend - najważniejsze atrakcje

Rodzinny weekendowy wypad? Czemu nie! Wschodnia Polska oferuje turystom przepiękne krajobrazy, niezapomnianą zabawę i tysiące unikatowych historycznych zabytków. Sprawdź, jakie tajemnice kryje Lublin - jedno z najchętniej odwiedzanych miast w naszej ojczyźnie.

Zdjęcie

Krakowskie Przedmieście w Lublinie /INTERIA.PL
Krakowskie Przedmieście w Lublinie
/INTERIA.PL

Jak dojechać do Lublina?

Każdą wycieczkę należy rozpocząć od zaplanowania trasy. Oczywiście najłatwiejszą i najwygodniejszą podróżą do celu okazuje się być ta na czterech kółkach. Z północnej części kraju dostaniemy się do miasta drogą ekspresową S17, a z Wrocławia lub Zielonej Góry drogą ekspresową S12. 

Niezmotoryzowanym polecamy zaś przejazdy autobusami. Przewoźnicy co chwilę rozszerzają swoją ofertę o wschodnie obrzeża kraju, a już od kilku miesięcy można skorzystać z połączeń PolskiegoBusa między Lublinem a Warszawą i Rzeszowem. W 2012 w centrum wybudowano również lotnisko, na które dostaniemy się z Gdańska lub Wrocławia liniami Eurolot.

Reklama

Pierwszy dzień zwiedzania

Od czego zacząć spacer po Lublinie? Oczywiście od wycieczki na Stare Miasto. Tuż po przyjeździe warto zostawić w hotelu lub pensjonacie walizki i przejść się w kierunku centrum. Do urokliwej i zachowanej w niezwykle dobrym stanie starówki dostaniemy się przez jedną z dawnych bram miejskich - Grodzką lub Krakowską.

 Koniecznie zwróćmy uwagę na bogato zdobione fasady mijanych przez nas renesansowych budynków, są naprawdę piękne! W obrębie rynku znajdziemy najciekawsze z nich: XVI-wieczną kamienicę Konopiców i znaną z unikalnych fresków kamienicę Muzyków. 

Należy również podkreślić, że Lublin to raj dla każdego miłośnika historii. Tylko tutaj znajdziemy niezliczoną ilość przykładów architektury sakralnej od gotyku do baroku. Po długim spacerze po centrum i obiedzie w jednej z lokalnych restauracji, wybierzmy się więc na zwiedzanie świątyń.

Plan na popołudnie

Najpierw poszukajmy gmachu kościoła Matki Bożej Szkaplerznej. Ciężko go odnaleźć, prawda? Ten XVII-wieczny klasztor przebudowano bowiem na klasycystyczny... ratusz miejski! To właśnie w budynku obecnego ratusza odbywały się niegdyś msze i inne święte obrzędy. 

Z łatwością natrafimy za to na najstarszy kościół w Lublinie, czyli ten pw. św. Michała Archanioła. Warto zajrzeć do wnętrza chociaż na chwilę, by poczuć jego niezwykłą atmosferę. Wieczorem zaś, zmęczeni aktywnym zwiedzaniem, wybierzmy się na spektakl do jednego z lokalnych teatrów. 

Na scenie Teatru Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena oraz Teatru Muzycznego wystawiane są naprawdę niezwykłe przedstawienia, które na długo zapadną nam w pamięć.

A na koniec... lubelskie muzea!

Kolejny dzień upłynie nam pod znakiem różnorodnych tematycznych wystaw. Zaczniemy od tej bardzo niezwykłej, czyli multimedialnych zbiorów Piwnicy pod Fortuną. Jej interaktywna i nowoczesna ekspozycja to świetny sposób na poznanie tajemnic wschodniej kultury. 

Następnie koniecznie wybierzmy się na Lubelski Zamek. Monumentalna, górująca nad miastem budowla przyciąga do okolicy rzesze amatorów dawnego budownictwa i malarstwa - w twierdzy znajduje się bowiem jedno z największych w Polsce muzeów. 

Jeszcze tylko wizyta w Dworku Wincentego Pola, z którego zbiorów dowiemy się wszystkiego o tym niezwykłym poecie i można przejść do finalnego etapu naszej wycieczki - spaceru Trasą Podziemną. Emocje gwarantowane!

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Więcej na temat:

Zobacz również

  • W przepięknych Lasach Janowskich leży mała wioska, którą niezorientowany turysta minie bez zatrzymywania się. To błąd! Tutejszy kościółek nie jest obiektem szlaku drewnianych świątyń, choć mógłby... więcej