​Lublin - atrakcje, muzea, zabytki

Zastanawiasz się, gdzie pojechać na wakacje? Masz dość gór i jesteś znudzony leżeniem plackiem na plaży? Mamy dla ciebie propozycję nie do odrzucenia! Wybierz się do wschodniej Polski i daj się zachwycić urokami jednego z najpiękniejszych miast naszego kraju - Lublina. Przygotowaliśmy niewielki przewodnik, który pomoże ci poznać jego atrakcje.

Zdjęcie

Dziedziniec zamku w Lublinie /123/RF PICSEL
Dziedziniec zamku w Lublinie
/123/RF PICSEL

Kilka słów wstępu

Wielokulturowy, jedyny w swoim rodzaju, z burzliwą przeszłością... Jest wiele słów, którymi można by opisać Lublin, ale żadne z nich nie odda prawdziwego klimatu tego niezwykłego wschodniego miasta. Setki średniowiecznych budowli, barokowe pałace, doskonale zachowana starówka - wszystkie zabytki, które znajdziemy w centrum co roku przyciągają kilka tysięcy turystów z całego świata. 

Tylko tutaj dostaniemy unikalną możliwość przespacerowania się podziemną trasą, prowadzącą nas dawnymi piwnicami kupieckimi pod kamienicami Starego Miasta i odkryjemy sekrety tajemniczego Domku Kata. To jednak dopiero maleńki procent atrakcji, które czekają na nas w Lublinie. Co przede wszystkim warto tam zobaczyć? To jasne - zabytki centrum.

Reklama

Atrakcje Lublina - Stare Miasto

Spacerując po lubelskiej starówce możemy odkryć naprawdę wiele niesamowitych miejsc. Nasze zwiedzanie zacznijmy od świątyń - jest ich tutaj naprawdę wiele. XIV-wieczna bazylika oo. Dominikanów, w której znajdują się relikwie z krzyża świętego, czy najstarszy w mieście kościół św. Michała Archanioła to miejsca, których nie można przegapić podczas wycieczki do centrum.

Równie interesujące są pozostałości dawnych murów obronnych, a właściwie prowadzące do Lublina bramy. Powstałe w średniowieczu Brama Krakowska i Grodzka to architektoniczne perełki, a zarazem symbole miasta. Przechodząc przez drugie z wymienionych wyżej wrót, zagłębmy się w prowadzącą do Rynku ulicę Grodzką.

Mijając XV-wieczne kamieniczki zwróćmy uwagę na ich naprawdę piękne zdobione fasady. Ulica ta stanowiła niegdyś trakt kierujący przybywających do miasta kupców do Wzgórza Zamkowego. I my udajemy się w tamtą stronę, by odwiedzić jedną z najsłynniejszych twierdz na wschodzie Polski - Zamek Lubelski. 

Na szczycie XIII-wiecznej baszty znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się malownicza panorama okolicy. Wewnątrz fortecy znajdziemy interesujące muzeum, a w zlokalizowanej tuż obok Kaplicy Trójcy Świętej unikalne freski rusko-bizantyjskie datowane na XV wiek.

Najciekawsze muzea

Lublin to bez wątpienia raj dla wszystkich miłośników tematycznych wystaw. Ogromny wybór różnorodnych muzeów nasuwa jednak pytanie: od czego zacząć? Odpowiedź jest prosta - od poznania tajemnic okolicznych terenów w Muzeum Wsi Lubelskiej. To tutaj dowiemy się wszystkiego na temat architektury drewnianej, etnografii i codziennego życia mieszkańców wschodniej Polski. 

Następnie swoje kroki powinniśmy skierować ku Muzeum Lubelskiego na Zamku, gdzie znajdziemy bogate kolekcje obrazów i świetne wystawy czasowe. Amatorów poezji zapraszamy również do wizyty w Dworku Wincentego Pola, a zainteresowanych bardziej współczesną historią do Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem", czyli dawnego aresztu śledczego.

Kultura

W Lublinie co roku odbywają się liczne imprezy kulturalne, które organizują specjalnie powołane do tego instytucje. Jedną z nich jest Centrum Kultury, zajmujące się głównie przygotowaniem festiwali teatralnych i filmowych, m.in. Międzynarodowym Festiwalem "Konfrontacje Teatralne" i "Jutrem Filmu".

Warto wziąć udział w którymś z interesujących wydarzeń, bo w mieście znajdziemy ich naprawdę niezliczoną ilość. Noc Kultury, podczas której bezpłatnie możemy uczestniczyć w niezwykłych przedstawieniach, koncertach, happeningach, unikalny Jarmark Jagielloński, klimatyczny Jazz Bez... 

To tylko niektóre z atrakcji, na które możemy natrafić podczas wycieczki. Poczuj magię wschodu i wybierz się na naprawdę wyjątkową wyprawę do Lublina!

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Więcej na temat:

Zobacz również