Łódź - ziemia obiecana

Uwieczniona w słynnej powieści Reymonta i filmie Wajdy, swój największy rozkwit przeżywała na przełomie XIX i XX wieku. Dziś odsłania zupełnie nowe oblicze.

Zdjęcie

Plac Wolności w Łodzi /123/RF PICSEL
Plac Wolności w Łodzi
/123/RF PICSEL

Przez całe wieki żyło tu ledwie kilkadziesiąt rodzin. Dopiero w wyniku industrializacji na przełomie XIX i XX wieku Łódź w krótkim czasie z małej mieściny przekształciła się w przemysłową metropolię, która przed I wojną światową liczyła aż pół miliona mieszkańców. Wciąż czuć tu ducha inicjatywy i przedsiębiorczości, którego znamy z „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta i ekranizacji Andrzeja Wajdy.

O Łodzi mówiono wtedy: miasto jednej ulicy, stu pałaców i tysiąca kominów. Jej historię tworzyli Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Do dziś można tu podziwiać przepyszne rezydencje i pałace wzniesione przez bajecznie bogatych przedsiębiorców.

Reklama

Na Starym Cmentarzu spoczywają obok siebie katolicy, ewangelicy i wyznawcy prawosławia, a na największym w Europie cmentarzu żydowskim zobaczymy bogate mauzolea legendarnych łódzkich fabrykantów, w tym największą na świecie żydowską budowlę cmentarną – grób Izraela Poznańskiego.

Sercem Łodzi jest ulica Piotrkowska. Najdłuższy deptak w Polsce i najdłuższa ulica handlowa w Europie – liczy ponad cztery kilometry – od wiosny tętni życiem. Dziesiątki kawiarni i restauracji zachęcają do odpoczynku i podziwiania zabytkowych secesyjnych kamienic stojących wzdłuż ulicy. Znajdują się tu także pomniki słynnych mieszkańców miasta – poety Juliana Tuwima, pianisty Artura Rubinsteina czy pisarza Władysława Reymonta.

Po deptaku można spacerować albo przejechać się rikszą lub repliką historycznego tramwaju. W zabytkowym pałacyku Oskara Kona znajduje się najsłynniejsza w Polsce szkoła filmowa. Dlatego wzorem hollywoodzkiej Alei Sław także w Łodzi aktorzy i filmowcy odsłaniają swoje gwiazdy – mają je m.in. Andrzej Seweryn, Marek Kondrat czy Krystyna Janda.

Ciekawe miejsca

Manufaktura - największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w Polsce w zabytkowych obiektach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi. Znajdują się tu sale kinowe i wystawiennicze, muzea, restauracje i kawiarnie a także kilkaset sklepów, butików i elegancki hotel ul. Drewnowska 58, tel: 42 664 92 89.

Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282, tel: 42 683 26 84, e-mail: edukacja@muzeumwlokiennictwa.pl, bilety: 10 i 6 zł, zwiedzanie z przewodnikiem 50 zł.

Bazylika archikatedralna św. St. Kostki, ul. Piotrkowska 265, tel: 42 636 03 83, zwiedzanie bezpłatne. Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa 1, tel: 42 203 22 36, e-mail: muzeum@kinomuzeum.pl, bilety: 10 i 7 zł, zwiedzanie z przewodnikiem 80 zł, we wtorki wstęp na wystawy stałe bezpłatny.

Noclegi. Hotel Światowit, Al. Kościuszki 68, Łódź, tel: 42 636 36 37, e-mail: swiatowit@centrumhotele.pl, pok. 2-osobowy: 198 zł. Hotel Reymont, ul. Legionów 81, Łódź, tel: 42 633 80 23, e-mail: reymont@hotelewam.pl, 2-osobowy: od 100 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej