Łódź. W nowy rok z nowym dworcem

Na początku grudnia 2016 roku oddano do użytku nowy dworzec Łódź Fabryczna. To największy zespół komunikacyjny w Polsce. Oprócz stacji kolejowej, mieszczącej się 16 metrów pod ziemią, znajdują się tu podziemne parkingi, dworzec autobusowy, drogi i torowiska. Wokół kompleksu ma powstać Nowe Centrum Łodzi, otoczone w przyszłości specjalnymi strefami: sztuki, kultury, placami miejskimi, zieleńcami.

Reklama

Ale najważniejsze jest to, że po 5 latach przerwy pociągi znów przyjeżdżają do centrum. To dobra informacja dla tych, którzy chcą zwiedzić pełne zabytków i wielokulturowe miasto, uwiecznione m.in. w słynnej powieści Władysława Reymonta Ziemia obiecana.

Z nowego dworca wszędzie jest blisko. Tuż obok znajduje się wyremontowana dawna elektrociepłownia EC1, zwana obecnie Miastem Kultury, w której mieści się nowoczesne planetarium. Organizowane w nim pokazy zachwycą i młodszych, i starszych.

Obowiązkowo należy udać się na ulicę Piotrkowską. To reprezentacyjny deptak i jedna z najdłuższych promenad handlowych w Europie. Obok licznych sklepów, kawiarni, restauracji i klubów można tutaj podziwiać prawdziwe perły architektury. Choćby Białą Fabrykę Geyera uznaną za jeden z 7 nowych cudów Polski, w której siedzibę ma Muzeum Włókiennictwa. Albo jeden z najwyższych kościołów w kraju – Bazylikę Archikatedralną św. Stanisława Kostki.

Na zakupy trzeba wybrać się do centrum handlowego Manufaktura, które powstało na terenach słynnej fabryki Izraela Poznańskiego, jednego z najsłynniejszych dawnych łódzkich przemysłowców. Odwiedzający dawną stolicę przemysłu włókienniczego do domu wrócą oczywiście pociągiem odjeżdżającym z nowego dworca...

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Zobacz również

  • Jedziemy do Sandomierza

    Są wśród nas tacy, którzy mają jeszcze parę dni ferii. To właśnie im proponujemy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, do jednego z najładniejszych miasteczek w Polsce. Znacie je na pewno z telewizji. więcej