Łódź: Co zwiedzać

Karol Scheibler, Niemiec z belgijskim paszportem, trafił do Łodzi w połowie XIX wieku. Kilkanaście lat później rozpoczął budowę osiedla przemysłowego, którego centralną część stanowiła gigantyczna, jedna z największych na świecie, przędzalnia.

Ale powstały też mieszkania dla robotników o niezłym jak na tamte czasy standardzie i szkoła dla dzieci pracowników. Cały kompleks Scheiblera, największego przedsiębiorcy na ziemiach Królestwa Polskiego, zajmował ponad 500 hektarów.

Reklama

Na terenie Księżego Młyna znajduje się też pałac, ale nie Scheiblera, ale Herbsta.

Powstała w połowie lat 70. XIX

Dlaczego? Otóż powstała w połowie lat 70. XIX wieku piętrowa rezydencja była prezentem ślubnym dla córki Karola Scheiblera – Zofii Matyldy, która wyszła za mąż za Edwarda Herbsta. Choć jego rodzice pochodzili z Saksonii, to urodzony w Radomiu Herbst uważał się za polskiego przemysłowca. Po studiach w Warszawie podjął pracę u Scheiblera. Jego zdolności właściciel docenił podwójnie.

Już po 5 latach mianował go dyrektorem swego przedsiębiorstwa, a rok później oddał mu rękę swojej córki. W ten sposób stał się on nawet współwłaścicielem zakładu. Oboje mieszkali tam do śmierci, po nich pałac przejął ich syn Leon.

Opuścił go z żoną Aleksandrą w czasie wojny

Opuścił go z żoną Aleksandrą w czasie wojny, w 1941 roku. Wyjechali razem do Wiednia, gdzie rok później zmarł bezpotomnie w wieku 62 lat. Herbstowie prowadzili hojną działalność filantropijną.

Po śmierci zmarłej w dzieciństwie córeczki Anny Marii sfinansowali (oraz podarowali działkę) pierwszy szpital pediatryczny na ziemiach polskich. Pałac po renowacji właśnie zaczyna ponownie przyjmować gości. W zorganizowanym tu oddziale Muzeum Sztuki można podziwiać wnętrza z przełomu XIX wieku.

MR

Księży Młyn to miasto w mieście, unikat na skalę światową. Dziś odwiedzamy tylko pałac Herbsta.

Łódź - potrzebne informacje

Dojazd za pierwszym razem nie jest łatwy, ponieważ Księży Młyn jest nieco oddalony od centrum. Aby dotrzeć tu z centrum miasta, należy wsiąść w tramwaj linii 13 przy skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Zielonej lub 14 przy skrzyżowaniu ulicy Piotrkowskiej i Al. Piłsudskiego. Dojazd zajmie około 15 minut.

Pałacyk leży niedaleko od dworca Łódź Fabryczna, skąd dojedziemy autobusem linii 70 lub tramwajami 7 i 13 (około 20 min). Przy Muzeum znajdują się dwa parkingi, miejsc raczej nie brakuje.

Bardzo dobry jest dojazd pociągiem. Z dworca PKP Poznań Główny najwygodniej dojechać tramwajem. Linie 4, 8, 17 – wysiadamy na przystanku Katedra. Autobusem: z centrum linia 63, z innych miejsc: 67, 70, 83 (ten sam przystanek).

Pałac – adres, bilety Łódź, ul. Przędzalnicza 72, tel. 42 674-96-98 w czwartki bezpłatnie Bilety – na ekspozycję stałą – 8 zł (norm.) i 5 zł, na czasową – 6 zł i 3 zł (ulg.) Na stronie muzeum radzimy sprawdzić datę otwarcia!

Przewodniki

„Zapomniane miejsca Łodzi i okolic. Przewodnik”, Wyd. CM, od 24 zł; Tytuł mówi wszystko! „Łódź przełomu wieków XIX/XX”, Dom Wydawniczy Księży Młyn, cena ok. 63 zł; Nie przewodnik, ale ukazuje klimat epoki.

Internet – polecamy

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również