Lesko: Malownicze miasto nad Sanem

Czasem, żeby dostrzec piękno jakiegoś miejsca, trzeba być bardzo uważnym, cierpliwym, czasem trzeba nawet obejrzeć to miejsce z dystansu. Tak jest z Leskiem.

Warto popatrzeć na to niewielkie miasto zza Sanu, ze stoków Gruszki. Wówczas zobaczyć można górującą nad domami bryłę gotyckiego kościoła oraz zamek ulokowany nad stromą skarpą.

Reklama

Pierwsze wzmianki o Lesku pojawiły się w drugiej połowie XV wieku. Wówczas to założono na prawie magdeburskim nowe miasto Leszko. W latach 1745-1931 oficjalna nazwa brzmiała: Lisko.

Nie wiadomo dokładnie dlaczego. Być może od imienia Lestka (księcia Polan) lub od słowa „leszczyna”. Wiadomo, że ślady osadnictwa na tych terenach sięgają czasów prehistorycznych.

Była tu też osada w czasach rzymskich i później – we wczesnym średniowieczu.

Ważny ośrodek rzemieślniczy

Już sto lat po nadaniu praw miejskich Lesko stało się ważnym ośrodkiem rzemieślniczym i handlowym; działało tu 11 cechów rzemieślniczych. W 1550 r. król Zygmunt August wydał miastu dwa przywileje. Pierwszy ustalał trzy jarmarki tygodniowo, drugi m.in. nakazywał utworzenie sądu dla „beskidników”, zbójców napadających na podróżujących kupców.

Przez lata ludzie wielu narodowości i religii żyli w Lesku w zgodzie. W XVI w. działały tu dwa kościoły rzymskokatolickie, dwie cerkwie i synagoga.

Zabudowania uległy dewastacji

Miasto otoczone było wałami obronnymi, miało zwodzone mosty w głównych bramach. Był wodociąg i wybrukowany rynek.

Po II wojnie zabudowania dworskie ulegały dewastacji. Tylko okolice rynku, zamek, kościół pw. Nawiedzenia NMP przypominają o historii tego miejsca. Jest też stara synagoga z przełomu XVI i XVII w. oraz cmentarz żydowski. Warto jeszcze, kończąc spacer, wejść na wzgórze Baszta (422 m n.p.m.), z którego roztacza się piękny widok na góry.

DK

Lesko

Dojazd samochodem jest łatwy Z Warszawy trasą nr 7 do Radomia, dalej 9 aż do Miejsca Piastowego, gdzie skręcamy w 28 (do Sanoka). Z Krakowa autostradą A4 do Tarnowa, potem trasą nr 4 do Pilzna, 73 do Jasła i 28 do Sanoka. Z Sanoka dojazd trasą nr 84.

Zwiedzanie: Kościół pw. Nawiedzenia NMP Lesko ul. Kościuszki 10; telefon: 13 469 65 33. Zamek Lesko, ul. Pił- sudskiego 7; telefon: 13 469 62 68, wstęp wolny; w zamku działa też pensjonat. Synagoga ul. Berka Joselewicza 16; w budynku znajduje się Galeria Sztuki Bieszczadzkiego Domu Kultury i Muzeum Żydów Galicji; Cmentarz żydowski – ul. Słowackiego; informacje pod nr tel. 13 469 81 08 i 695 652 364. Informacja turystyczna: Bieszczadzkie Centrum Informacji Turystycznej 38-600 Lesko, ul. Rynek tel.: 13 469 66 95 e-mail: bcit@lesko.pl Noclegi: www.lesko.pl/?c=mdTresc-cmPokaz-227

Przewodniki

„Polska na weekend”, Wydawnictwo Pascal; Rzetelny przewodnik, z którym odwiedzimy też inne miejsca w Bieszczadach; „Dwory i pałace wiejskie w Małopolsce i na Podkarpaciu”, Piotr Libicki, wyd. Rebis.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jako letnisko zdobyło popularność w latach 20-tych XX wieku. Turystów zawsze przyciągały spokój, cisza i niezwykle malownicze położenie u zbiegu dolin Popradu i Roztoki. więcej