Legendy i tajemnice Bieszczad

Dziewicze pasmo Karpat Wschodnich jest powszechnie uznawane za najdzikszy rejon w kraju. I z pewnością jeden z piękniejszych.

Dziki i mityczny klimat Bieszczadów wzmacniają różnego rodzaju tajemnice i legendy. Jedna z nich dotyczy powstania Jeziorek Duszatyńskich.

Był rok 1907. Wioska Duszatyn. Zwykły majowy dzień. W jednej chwili wilgotne jeszcze od ostatnich deszczów powietrze przeciął nieprawdopodobny huk. Mieszkańcy wioski w panice porzucili swoje zajęcia i zaczęli uciekać przed siebie, byle dalej od wypełniającego uszy i serca straszliwego „czegoś”. Mocy piekielnych, sił nieczystych?

Do dzisiaj przetrwały dwa jeziorka, mocno zarośnięte.

Reklama

To „coś” było tymczasem zwielokrotnionym, odbijającym się od gór echem spadających 12 mln metrów sześciennych ziemi i skał. Na skutek długotrwałych ulew doszło do potężnego osunięcia mas skalnych zachodniego zbocza Chryszczatej.

Lecące w dół zwały zniszczyły po drodze wiekowy Steciw Las i zatarasowały w kilku miejscach dolinę potoku Olchowatego, tworząc naturalne zapory. Woda napływająca ze wzniesień utworzyła kilka oczek wodnych i trzy jeziorka. Nie był to co prawda koniec świata, ale katastrofa, która na zawsze zmieniła krajobraz Chryszczatej. Tak powstało magiczne miejsce, Jeziorka Duszatyńskie.

Wśród miejscowych krążą opowieści, jakoby zdarzenie było związane z siłami nieczystymi. W jednej wersji zamieszkujący lasy Chryszczatej bies miał się wściec na plany budowy kolejki wąskotorowej i rzucić w dół kulę utoczoną z żywicy. Nie przewidział jednak, że oderwie ona kawał góry...

Druga mówi o ognistej kuli, na której leciał diabeł, a że był rozsierdzony, stracił kontrolę i wpadł w Steciw Las. Osuwisko otrzymało nazwę Zwiezło (bo ziemia się zwiezła, czyli osunęła), a jego teren objęto ochroną rezerwatową.

Jeziorka Duszatyńskie są największymi jeziorami osuwiskowymi w polskich Beskidach. Mniejsze, Dolne, leży na wysokości 683 m. Większe, Górne, 18 metrów wyżej.

M&M Osip-Pokrywka

Bieszczady - informacje dla turystów

Położenie Bieszczady to najbardziej na południowy wschód wysunięty skrawek Polski graniczący z Ukrainą i Słowacją. Dobrą bazą wypadową do krajobrazowych wycieczek w góry są: Komańcza, Cisna i Ustrzyki Górne.

Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki: Po górskiej wędrówce dobrze zregenerować siły, smakując przysmaki dawnej łemkowskiej i bojkowskiej kuchni. Na szlaku znajdują się karczmy i gospo darstwa agroturystyczne w Ustrzy kach Górnych, Smolniku, Lutowis kach, Wetlinie i Cisnej.

Charaktery stycznymi bieszczadzkimi potrawa mi są: zalewajka – zupa na bazie wywaru warzywnego z maślanki, fuczki – kapuściane racuchy z so sem czosnkowym i hreczanki, rodzaj kotletów mielonych z wieprzowiny z dodatkiem kaszy gryczanej.

Bieszczadzki Park Narodowy: W większości teren Bieszczadów jest objęty ochroną.

Uprawianie turystyki pieszej, konnej, rowerowej, a zimą narciarskiej może odbywać się jedynie po oznakowanych szlakach.

Informacje: Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej BdPN, Lutowiska 2, tel.: 13 461 03 50 oraz Muzeum BdPN w Ustrzykach Dolnych, ulica Bełska 7, tel.: 13 4611091.

Internet: www.bdpn.pl. Noclegi Schronisko Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. Tel.: 502-472-893. Najwyżej poło żone schronisko w Bieszczadach (1232 m n.p.m.) ma 20 miejsc noclegowych w dwóch salach zbiorowych. Cena noclegu 16 zł/os. (z własnym śpiworem). Dojście żółtym szlakiem z Przełęczy Wyżnej zajmuje około godziny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej