Lecznicze ciepłe wody w Polsce

Z jakim miejscem kojarzą nam się źródła termalne? Pierwsza myśl: Islandia. Tam są największe na świecie. Ale i my mamy swoje. Może nie tak gorące, lecz o cudownych właściwościach zdrowotnych.

Termy: cudownie rozgrzewają, koją, odprężają...

Białka Tatrzańska. Tutejsze wody termalne mają temperaturę do 34 st. C i są bogate m.in. w wapń, magnez, żelazo, siarkę, sód, potas i miedź. Badania potwierdziły zdrowotne działanie tych wód. Gorące kąpiele w mineralnych źródłach redukują nadciśnienie, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, łagodzą stres i bóle głowy, odstresują i doskonale odprężają.

Wspomagają nawet leczenie depresji. W obiekcie znajduje się też grota kamienna z solanką i kilka saun, w tym specjalna sauna zewnętrzna – „ruska bania” (ustawiona w ogrodzie) o temperaturze do 60 st. C. Idealne miejsce na wzmocnienie i zrelaksowanie całego organizmu.

Reklama

Lądek Zdrój. To miejsce niezwykle zasobne w lecznicze wody mineralne. Występują tu między innymi wody radonowe. Nawet 15-minutowa kąpiel w takiej ciepłej wodzie doskonale poprawia ukrwienie tkanek, działa przeciwbólowo i przeciwzakrzepowo.

Są tu również wody siarczkowo-siarkowodorowo-fluorkowe, które: usprawniają stawy, regulują przemianę materii, korzystnie działają na skórę – przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, wygładzająco. Przyspieszają też regenerację naskórka. Na zdjęciu powyżej: zabytkowa budowla – słynny zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”, zaś na zdjęciu poniżej – łaźnia turecka wybudowana już w XVII wieku nad bijącym do dziś gorącym źródłem wody mineralnej.

Uniejów . W solankach termalnych można zażyć gorących kąpieli niezależnie od pogody, bo w uniejowskim kompleksie znajdują się nie tylko baseny kryte, ale też otwarte. Powierzchnia wody we wszystkich strefach basenów to łącznie 1500 m kw. Termy Uniejów słyną z tego, że woda ma tu niezwykły skład mineralny, doskonały dla skóry – leczy różne schorzenia dermatologiczne. Oprócz gorących solanek, jacuzzi, saun, jest również... komora lodowa.

Mszczonów

Znajdują się tu baseny z wodą termalną i różnymi atrakcjami wodnymi, np. sztuczną rzeką, ławeczkami i leżankami napowietrzającymi, gejzerami wodnymi, jacuzzi, saunami, zjeżdżalniami.

Skąd w Polsce gorące źródła tryskające z wnętrza ziemi? Przecież nie było u nas takich wulkanów, jak na Islandii, gdzie powulkaniczna magma ogrzewa w głębi ziemi wodę i ta wybucha z gejzerów. W Polsce ostatnie wulkany wymarły 25 mln lat temu, a źródła termalne powstawały inaczej: wody atmosferyczne wsiąkały i przemieszczały się w głąb ziemi, a gdy napotkały warstwę nieprzepuszczalną, gromadziły się tam i ogrzewały ciepłem z wnętrza ziemi. Nasze źródła nie są tak gorące jak islandzkie gejzery (z których wytryska woda o temperaturze wrzenia) – bo mają średnio 40 st. Celsjusza. W Polsce wody termalne występują aż na trzech obszarach: na nizinach centralnej Polski, na Podhalu i w Sudetach.

W Polsce środkowej gorące źródła – o temp. powyżej 35 st. C. – są w słynnym Ciechocinku, mniej znanym Uniejowie i Mszczonowie, Konstancinie Jeziornej. W Sudetach są znane Cieplice, gdzie wody termalne mają powyżej 40 st. C (i więcej!) oraz Lądek Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej. Duży obszar wód geotermicznych jest w tzw. niecce podhalańskiej – w Bukowinie Tatrzańskiej, Białce, Jaszczurówce (dzielnica Zakopanego). Tu w górach, gorące źródła wykorzystuje się też do... ogrzewania mieszkań.

Warto wybrać się do którejś miejscowości słynącej z term. Nawet weekendowy pobyt wzmocni siły i poprawi nastrój. Uniejów w woj. łódzkim ma miano uzdrowiska termalnego. Baseny zasilane są leczniczą solanką termalną, co umożliwia ich działanie przez cały rok. „Termy Uniejów” to miejsce na relaks dla całej rodziny. Jest tu specjalna część dla dzieci – baseny, zjeżdżalnie i brodziki, w których maluchy mogą się bawić w bezpiecznej dla siebie głębokości wody. Mszczonów słynie z tego, że woda w tutejszych termach jest wodorowo–węglanowo–wapniowo–sodowa.

Ma więc właściwości łagodzące schorzenia reumatyczne. Poprawia też nastrój, stabilizuje układ nerwowy. Temperatura źródeł – do 34 st. C. Białka Tatrzańska to miejsce, gdzie czeka wiele atrakcji. Po relaksie w termach można podziwiać panoramę Tatr i wybrać się na wędrówkę Królewską Drogą – pięknym szlakiem turystycznym przez okoliczne wierchy. Lądek Zdrój w woj. dolnośląskim to kurort słynny na całą Europę.

W pięknej budowli, w zakładzie przyrodoleczniczym „Wojciech”, który jest wizytówką miasta, znajduje się pijalnia wód, odbywają się zabiegi fizjoterapeutyczne, są miejsca noclegowe. Cieplice to njstarsze źródło wód termalnych położone w Sudetach. Ma też najwyższą temperaturą sięgającą nawet... 90 st. C. Woda jest doskonała i do kąpieli, i do picia. Dzięki związkom siarki, fluoru i krzemu leczy reumatyzm, nerki, układ nerwowy, także oczy.

Stawiguda k. Olsztyna, leży nad jednym z najczystszych jezior w Polsce, Pluszne. „Warmia Park” oferuje relaks w tężnich i basenach solankowych (sztuczna solanka ma właściwości naturalnej: likwiduje obrzęki i cellulit, łagodzi nerwobóle, podnosi odporność).

Dodatkowe informacje o opisanych miejscach

Gmina Łyse. Na wypoczynek zapraszają liczne gospodarwstwa agroturystyczne. Adresy na stronie gminy: www.gminalyse.pl oraz w urzędzie gminy: ul. Ostrołęcka 2, 07-437 Łyse, tel. 29 77-25-003. Gmina Zbójna.

O atrakcjach i adresach gospodarstw agroturystycznych przeczytamy na stronie: www.zbojna.powiatlomzynski.pl oraz www.wrotapodlasia.pl Lipnica Murowana, Base http://www.lipnicamurowana.pl/ Rabka

Błękitna Laguna: termy na Islandii

To najsłynniejsze kąpielisko termalne na świecie. Znajduje się ok. 50 km od stolicy Islandii, Reykjaviku. Nad basenami w skałach wulkanicznych unosi się cały czas para wodna. I nic dziwnego, bo temperatura wody wynosi 37–39 st.C.

Bogata jest w cenne minerały, w tym krzemionkę i siarkę. Posiada rewelacyjne właściwości leczniczo-pielęgnacyjne. Prócz kąpieli można obkładać ciało błotem krzemionkowym, które znaj- duje się w specjalnych pojemnikach umieszczonych wokół basenów. Ten zabieg doskonale wzmacnia skórę. Wielką atrakcją Błękitnej Laguny jest też przepiękny wulkaniczny krajobraz z dymiącymi gejzerami.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Nad nasze morze jedźmy nie tylko na wakacyjny wypoczynek. Zimą Wybrzeże też ma swój urok, a nawet krótki wypad zawsze wyjdzie nam na zdrowie! więcej