Łańcut i Baranów Sandomierski

Zanim późna jesień zgasi barwy kwiatów i chłodami zatrzyma was w domu, jedźcie w podkarpackie. O tej porze roku wyjątkowo pięknie prezentują się tamtejsze pałace otoczone wspaniałymi ogrodami. Najsłynniejsze znajdują się w Łańcucie i Baranowie Sandomierskim.

W Łańcucie zobaczycie, jak mieszkali książęta Lubomirscy i Potoccy: zwiedzicie ich salony, sypialnie. Dowiecie się też, jakimi atrakcjami umilali sobie życie.

Przetrwała ich stajnia, ujeżdżalnia i wozownia z kolekcją pojazdów konnych, a nawet stary kort tenisowy i kasyno dla urzędników, których zatrudniali. A wszystko otoczone malowniczym 56-hektarowym parkiem.

Reklama

Park zawdzięcza urodę księżnej Izabeli Lubomirskiej, która z wielką pasją upiększała otoczenie. Za jej czasów był on centrum dworskiego życia. Wzniesiono w nim oranżerię i zameczek romantyczny, który otaczają modrzewie, posadzono aleję lipową i bukową. Księżnę Izabelę pamięta też platan klonolistny, który rośnie w Łańcucie od 213 lat!

Później, za rządów Potockich, powstał tam ogród różany, ogród włoski, który zdobią rzeźby, balustrady itp., oraz storczykarnia. Niedawno ją odnowiono i znów kwitną w niej pachnące katleje – królowe orchidei. 

Własnością Leszczyńskich oraz Lubomirskich był zamek w Baranowie Sandomierskim, zwany „Małym Wawelem”. Otacza go piękny 16-hektarowy park.

Rosną w nim gruszki… na wierzbie, czyli grusza wierzbolistna, która ma listki jak wierzba, a owoce w kształcie gruszek. Jaka szkoda, że niejadalne!

Przydatne informacje

Łańcut i Baranów Sandomierski w sieci : www.zamek-lancut.pl www.baranow.com.pl.

Gdzie spać? W Łańcucie Noclegi pod Bażantarnią, cena: od 35 zł/os. Dom wycieczkowy PTTK, cena: od 22 zł/os. Agroturystyka w Głuchowie, cena: 20–35 zł/os. W Baranowie Agroturystyka Bocianówka, cena: od 40 zł/os.

Gdzie jeść? W Łańcucie Restauracja Pałacyk, oferuje m.in. dobry żurek i placki po węgiersku, a Pub Kamienica smaczny krem z pomidorów oraz dania z grilla.

W Baranowie w Restauracji Magnackiej zjecie niezły krem z borowików oraz schabowy z kapustą. Ale warto tam wstąpić choćby tylko na kawę z szarlotką.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Naj
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej