Krześlice - romantyczny pałac w Wielkopolsce

W centrum Wielkopolski trafiamy na pięknie odrestaurowaną perłę neogotyku – pałac zwany zamkiem.

Wśród równinnych krajobrazów okolic Poznania, w rejonie, który kojarzy się raczej z początkami polskiej państwowości, stoi romantyczna budowla. Może przywodzić na myśl pogrążone we mgle zamki i pałace gór Bawarii.

Reklama

W miejscu, gdzie dziś wznosi się elegancki, nastrojowy pałac Krześlice od XVI w stał drewniany dwór szlachecki Piotra de Crzyślice. Wraz z rosnącym bogactwem jego gospodarzy rezydencja piękniała. To miejsce odwiedzał nawet królewicz Władysław IV, syn Zygmunta III Wazy, późniejszy król Polski.

W XVIII stuleciu Krześlice otrzymuły formę budowli barokowej, wkrótce przebudowanej zgodnie z obowiązującą modą na neogotycki zamek. Są więc mury groźnie stylizowane na obronne, blanki wieńczące szczyty ścian i wieża udająca bastion. A wszystko to obrośnięte winoroślą, otoczone malowniczym parkiem z niewielkimi stawami rybnymi.

Zamek, jak większość podobnych obiektów w Polsce, podupadł po II wojnie światowej. Jednak od lat 90 ubiegłego wieku, konsekwentnie remontowany przez prywatnych właścicieli, odzyskał dawną świetność. Z tarasu rozciąga się dziś widok na idealnie wystrzyżony trawnik i pięknie zadbany park oraz korty tenisowe.

Wnętrza urządzono stylowo. W hallu stoi stary fortepian, w niszy antyczny zegar, a po drodze do pokoi gościnnych na piętrze mijamy nakręcany wiekowy patefon na niemłodym (ale wciąż sprawnym!) pianinie. Każdy szczegół przypomina nam o wielowiekowej historii tego miejsca.

Brak tylko jakiejś białej damy snującej się po korytarzach. Zamiast niej po Krześlicach przechadzają się współczesne damy w białych sukniach. Zamek nastawiony jest bowiem na imprezy weselne i biznesowe...

Marzena Hmielewicz

Pałac Krześlice

Dojazd samochodem jest łatwy (i najwygodniejszy). Pałac znajduje się w okolicy miejscowości Pobiedziska, zaledwie kilkanaście kilometrów na północ od trasy S5 łączącej Kostrzyn z Gnieznem i 30 km od centrum Poznania (wyjazd starą „piątką” w kierunku Gniezna).

Kiedy odwiedzać pałac? Pałac jest otwierany na ogół na weekendy – na imprezy. Wtedy też działa pałacowa kuchnia serwująca głównie specjały włoskie.

Hotel działający w pałacowych wnętrzach jest czynny cały rok i po zarezerwowaniu pokoju można nawet w tygodniu liczyć na sute śniadanie (i zwiedzanie).

Cennik. Pokoje można wynająć od 190 zł (śniadanie wliczone w cenę) za pokój jednoosobowy do 440 zł za pokój czteroosobowy. Apartament Różany kosztuje 390 zł za noc.

Kontakt Pałac Krześlice, Krześli- ce 1, 62-010 Pobiedziska; telefon: 661-966-813; e-mail: palac@estella.pl

Przewodniki

„Polska na weekend”, Wydawnictwo Pascal; „Poznań i okolice na rowerze”, Wydawnictwo Pascal; Niekoniecznie dla rowerzystów. A okolice (na zachód i południe) są wyjątkowe – z jeziorami, lasami i Puszczą Zielonką.

Internet – polecamy

www.estella.pl/pl/strony/krzeslice oficjalna strona

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej