Krynica Morska - jedno z najpiękniejszych miejsc na wybrzeżu

Na przełomie XIX i XX wieku Krynica Morska (wtedy Kahlberg) była znanym kurortem porównywanym nawet do Sopotu. Obecnie odzyskuje swoją dawną świetność.

Zdjęcie

Czysta i szeroka plaża to jeden z głównych atutów Krynicy Morskiej /Reporter
Czysta i szeroka plaża to jeden z głównych atutów Krynicy Morskiej
/Reporter

Kurort popularność zawdzięcza czystej, szerokiej plaży, powietrzu bogatemu w jod i niedawno odkrytym solankom.

Przespaceruj się po mieście. Zobacz znakomicie zachowane stare zabudowania z początku XX w. W ich skład wchodzą zabytkowe wille i pensjonaty.

Reklama

Następnie wybierz się do latarni morskiej

Powstała przy ruinach starej latarni z 1895 r., którą w czasie wojny wysadzili Niemcy. Ma 27 m wysokości, a jej światło widoczne jest na 35 km. Na jej szczyt wiedzie przeszło setka krętych schodów. Podziwiaj zachwycający widok Mierzei Wiślanej, Zatoki Gdańskiej, Fromborka oraz przygranicznych terenów Rosji – te widoki wynagrodzą Ci trud wspinaczki.

Koniecznie zajrzyj do portu. W jego skład wchodzą dwie niezależne przystanie: rybacka i jachtowo-pasażerska. Wypływają stąd statki oraz wodoloty do Fromborka, Elbląga, a nawet Kaliningradu. Możesz też wykupić tam rejs po Zalewie Wiślanym.

Teraz czas na spacer po plaży. Kierując się na wschód, po 15 km możesz dotrzeć do granicy Polski, NATO i Unii Europejskiej. Znacznie prościej będzie zdobyć Wielbłądzi Garb – najwyższy punkt Mierzei Wiślanej (49,5 m n.p.m.). Choć liczba nie wydaje się duża, to jednak jest to najwyższa stała wydma na obszarze Europy.

Gdy przyjrzysz się wydmie od strony Zatoki Gdańskiej, zauważysz dwa garby – stąd wzięła się jej nazwa.

Jeśli jesteś miłośniczką przyrody, Krynica Morska to idealne miejsce dla Ciebie na urlop

Wybierz się na punkt widokowy Skarpa, usytuowany zaledwie 9 km od miasta w kierunku Piasków. Tam będziesz mogła podziwiać Wysoczyznę Elbląską, jak również kormorany i żurawie. Odwiedź też rezerwat Buki Mierzei Wiślanej. Powstał on w 1962 r., by zapewnić ochronę 150-letniego buka. Wokół Krynicy znajdziesz skupiska wysokich traw oraz muraw napiaskowych. Możesz tu również spotkać dziki, daniele, zaskrońce czy padalce turkusowe – wszystkie chronione!

Jeśli czas Ci pozwoli, popłyń do Fromborka. To miasteczko, usytuowane po przeciwnej stronie Zalewu Wiślanego, oddalone jest od Krynicy w linii prostej o 7,5 km. Znajdziesz tam piękną katedrę (w sezonie co niedzielę odbywa się w niej koncert organowy). Zajrzyj też do muzeum Mikołaja Kopernika oraz planetarium.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również