Kruszwica, Gniezno, Biskupin. W naszej kolebce

Znacie historię o Popielu, którego zjadły myszy? Proponujemy wam wyprawę w miejsca ważne do przeszłości naszego państwa. Tej dawnej, owianej legendami, które czasami kryją ziarno prawdy.

Zdjęcie

Osada w Biskupinie /123/RF PICSEL
Osada w Biskupinie
/123/RF PICSEL

Podróż można rozpocząć w Kruszwicy, na Kujawach. Koniecznie wdrapcie się na szczyt Mysiej Wieży, skąd rozciąga się widok na jezioro Gopło. To tutaj, według dawnych podań, myszy zjadły księcia Popiela i jego okrutną żonę Gerdę za to, że otruli goszczących u nich stryjów.

Co prawda wieża powstała w późniejszych czasach, ale komu to szkodzi? Po śmierci złego Popiela ludzie wybrali na kruszwicki tron ubogiego kołodzieja – Piasta. Był on, jak chce legenda, przodkiem Mieszka I.

Reklama

Zaś pierwszą stolicą państwa Piastów zostało wielkopolskie Gniezno. W miejscowej katedrze przechowywane są relikwie św. Wojciecha, patrona Polski. Prowadzą do niej słynne Drzwi Gnieźnieńskie, odlane z brązu, pokryte płaskorzeźbami ilustrującymi żywot męczennika.

W Gnieźnie możecie zatrzymać się na dłużej. To piękne miasto leży w centrum Szlaku Piastowskiego (www.szlak-piastowski.com.pl), może więc być bazą wypadową do innych miejscowości.

Tylko 16 km dzieli je od Ostrowa Lednickiego. Według tradycji na tej wyspie na jeziorze Lednica Mieszko przyjął chrzest i tu też urodził się jego syn Bolesław Chrobry. Do dziś przetrwały pozostałości monarszej rezydencji. Warto też zwiedzić wystawę zabytków odnalezionych na Ostrowie w trakcie wykopalisk i badań podwodnych.

Około 50 km od Lednicy leży słynny Biskupin, gdzie zrekonstruowano fragment osady prasłowiańskiej i wioskę z czasów pierwszych Piastów. Spotkacie w niej rzemieślników, którzy odtwarzają życie mieszkańców: lepią garnki, tkają, robią ozdoby z rogów. Obok, w tzw. kwaterze archeologii doświadczalnej, hoduje się zwierzęta spokrewnione z tymi sprzed setek lat.

Tekst: Ewa Szpak


Praktyczne informacje" style="vertical-align: middle;">

Gdzie spać i jeść? Noclegów na każdą kieszeń i restauracji można szukać na lokalnych stronach: www.kruszwica.um.gov.pl; www.gniezno.eu; www.wikitravel.org/pl/Ostrów_Lednicki; www.noclegibiskupin.pl

Jak się dostać? na Ostrów Lednicki Zarówno od PKS w Dziekanowicach, jak i PKP w Lednogórze trzeba iść parę kilometrów. Najłatwiej – autem: drogą nr 5 z Gniezna (16 km) lub Poznania ( 40 km). Na wyspę pływa prom z Dziekanowic (bilet normalny – 10 zł, ulgowy 5 zł).

A może do Biskupina? Po zwiedzaniu można wybrać się w rejs statkiem po jeziorze; www.biskupin.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Naj
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej