Królewski Kraków. Co zwiedzić?

Każdy kraj ma swoje miasto królów. Nasze to Kraków. O tej porze roku w zimowej odsłonie, jest wyjątkowo piękny.Zapraszamy na spacer po magicznych miejscach.

Reklama

Jak mówi znane przysłowie: „nie od razu Kraków zbudowano”, co oznacza, że aby coś osiągnąć, trzeba to robić etapami. Królewskie miasto też budowano przez wieki.

Historia grodu zaczyna się na nad- wiślańskim wzgórzu, gdy za czasów pierwszych Piastów wzniesiono tu katedrę i kamienny dwór. Nazywano to wzgórze „wawelskim”, co prawdopodobnie miało oznaczać: wzniesienie.

I na tym wynio słym miejscu, na wapiennych skałach znajduje się Wawel, gdzie począwszy od Władysława Łokietka, koronowali się polscy królowie, i tu też byli chowani. I od Wawelu zaczynamy zwiedzanie.

Zamek Królewski na Wawelu stał się od 1320 r. siedzibą królów, gdy w katedrze wawelskiej biskup gnieźnieński korono- wał Władysława Łokietka na króla Polski. Od tego czasu Wawel był przebudowywany przez kolejnych monarchów.

Dzieło Władysława Łokietka kontynuował jego syn, Kazimierz Wielki (król w latach 1333-1370), który wzniósł obszerny zamek gotycki. Ale to Zygmunt I Stary (król od 1507 r.) dokonał najpoważniejszych zmian na zamku – po pożarze przebudował go w stylu włoskiego odrodzenia.

Dziś na Wawelu można zwiedzać: komnaty królewskie, prywatne apartamenty, skarbiec, zbrojownię, wawelskie zbiory orientalne. W komnatach królewskich warto pospacerować po Sali Senatorskiej, gdzie odbyło się w 1518 r. pierwsze na Wawelu królewskie wesele: Zygmunta Starego z młodą Boną Sforzą. Koniecznie też trzeba zejść do skarbca, gdzie znajduje się miecz koronacyjny królów polskich, pamiętający czasy Łokieta.

Plan zwiedzania, ceny biletów i godziny otwarcia obiektu można znaleźć na doskonałej stronie internetowej zamku: www.wawel.krakow.pl

Królewskie kaplice i grobowce W kryptach katedry na Wawelu spoczywają nie tylko królowie, ale też wybitni Polacy, np. w Krypcie Wieszczów Narodowych: Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. W Krypcie św. Leonarda znajduje się nie tylko sarkofag króla Jana III Sobieskiego, ale i gen. Władysława Sikorskiego.

Z licznych kaplic katedry najbardziej znana jest Kaplica Zygmuntowska. Zachowała się w niezmienionym stanie od czasów Zygmunta Starego. I tu znajduje się jego nagrobek. Kaplica pokryta jest złotą blachą.

Żaden najeźdźca nie ważył się jej zrabować!

Smocza Jama znajduje się na wawelskim wzgórzu. To osobliwa jaskinia – sły szały o niej nawet przedszkolaki, bo jak mówi legenda, mieszkał tu zły smok. Rozprawił się z nim szewczyk Dratewka, który pokonał potwora podstępem, podsuwając mu do zjedzenia nadzianego dziegciem barana.

Do jaskini schodzi się po 135 stopniach – do 80-metrowego korytarza. Dalej mogą wchodzić tylko grotołazi. Po wyjściu na zewnątrz trzeba koniecznie zrobić sobie zdjęcie przy ziejącej ogniem figurze smoka. W drodze na Rynek Główny warto posilić się obwarzankiem. Smakuje wybornie, zwłaszcza gdy jest jeszcze ciepły, chrupiący, posypany solą lub makiem.

Krakowskie obwarzanki sprzedawane są z wózków i kramików od ... XV w., i od tego czasu pieczone w ten sam sposób, z obgotowywanego w wodzie ciasta (i od tego jest ich nazwa). Obwarzanki zostały wpisane do unijnego rejestru „Chronionych Oznaczeń Geograficznych”. Sukiennice, Kościół Mariacki, pomnik A. Mickiewicza i rzeźba wybitnego artysty, Igora Mitoraja, to najważniejsze punkty na rynku i w jego sąsiedztwie.

W Sukiennicach już od XIII w. sprzedawano w kramach sukna (stąd nazwa). Dziś turyści mogą tu kupić pamiątki. Kościół Mariacki słynie z największego w Europie gotyckiego ołtarza, wyrzeźbionego w drewnie przez Wita Stwosza.

Największe figury mają prawie 3 m! Z wieży kościoła co godzinę rozlega się słynny Hejnał Mariacki – transmitowany w południe przez radio na cały świat.

Na Rynku Głównym spędzić można wiele godzin, zaglądając do kawiarni, rozmawiając z kwiaciarkami i tworzącymi tu artystami. To magiczne miejsce zostało uznane za „najpiękniejszy plac Europy, ocalały cudem z zawieruchy wojennej”.

Sukiennice to wizytówka miasta: są tu kramy z rękodziełem, biżuterią, a piętro wyżej wystawa malarstwa (tu z widokiem na Kościół Mariacki).

Pod katedrą na Wawelu znajdują się groby królewskie. W Kaplicy Zygmuntowskiej można podziwiać piękny nagrobek Anny Jagiellonki.

Co warto zobaczyć?

Zamek Królewski na Wawelu

Państwowe Zbiory Sztuki 31-001 Kraków, Wawel 5; centrala 12 422 51 55 wewn. 219 (informacja turystyczna); mail: zamek@wawel.org.pl

Bazylika Mariacka plac Mariacki 5, 31-042 Kraków; informacje dla turystów w oficjalnym serwisie bazyliki: www.mariacki.com

Sukiennice Muzeum Narodowe, Galeria, Rynek Główny 1-3 (informacje dla zwiedzających na: www.muzeum.krakow.pl).

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Są miejsca, gdzie klimat sprzyja osobom ze schorzeniami kardiologicznymi. Odwiedzamy uzdrowiska, w których można podreperwać zdrowie, zregenerować siły i się odstresować. więcej