Kotlina Kłodzka - cudowna przyroda, ciekawe zabytki

Odkryj bogatą historię i piękną przyrodę Kotliny Kłodzkiej! Wędruj szlakami pełnymi dawnych twierdz, zamków i pałaców.

Reklama

Dolinę otaczają słynne uzdrowiska takie jak Kudowa czy Lądek Zdrój ze źródłami wód leczniczych. Znajdziesz tu mnóstwo atrakcji turystycznych, muzeów oraz ważnych zabytków architektury. Odpoczniesz wśród magicznych Gór Stołowych oraz szumu Nysy Kłodzkiej. Będąc tak blisko granicy polsko-czeskiej, nie przegap okazji i wyskocz na jednodniową wycieczkę do sąsiadów!

Zwiedzanie zacznij od miasteczka Kamieniec Ząbkowicki

Wspominał o nim w swych kronikach Gall Anonim już na początku XII wieku.

Zajrzyj do niesamowitego, monumentalnego pałacu wzniesionego w stylu neogotyckim oraz przepięknej bazyliki. Pałac był własnością królewny niderlandzkiej Marianny Orańskiej, która zamieszkiwała tutaj w XIX w.

Wybierz się następnie do Złotego Stoku, gdzie w dawnej kopalni złota i arsenu poznasz historię górnictwa oraz przejedziesz się kopalnianą kolejką! Jak głosi legenda, to właśnie stąd pochodził arszenik, którym podtruwany był wielki francuski cesarz Napoleon Bonaparte. Przejedź Drogą Stu Zakrętów do rezerwatu przyrody Błędne Skały.

Stąd wybierz się na pieszą wędrówkę po Górach Stołowych. Zdobądź ich najwyższy szczyt – liczący 919 metrów n.p.m. na Szczeliniec Wielki.

Odwiedź także Lądek-Zdrój

W tamtejszej neobarokowej łaźni można zażyć kąpieli w wodach zdrojowych. Potem usiądź w najstarszej kawiarni Albrechtshalle i odpocznij przy kawie.

Zajrzyj także do malowniczej Bystrzycy, gdzie w muzeum filumenistycznym zobaczysz największą w Polsce kolekcję pudełek od zapałek.

Jeśli pragniesz aktywnie spędzić ten wakacyjny czas, wybierz się do aquaparku w Kudowie-Zdroju lub spróbuj swych sił w znajdującym się tam parku linowym.

Koniecznie odwiedź też położoną w sąsiedniej Czermnej Kaplicę Czaszek. Jej ściany i sklepienie wnętrza pokrywają czaszki i kości ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. Odwiedź też monumentalną twierdzę w Kłodzku, z której szczytu rozciąga się przepiękny widok na całą Kotlinę Kłodzką.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Na żywo

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej