Kopalnia pełna skarbów. Złoty Stok

To historia jak z bajki, tyle że zdarzyła się naprawdę, a zamiast czarodziejskiej różdżki potrzebne były pasja, determinacja i ciężka praca. Dzięki nim dziś kopalnia złota w Złotym Stoku to jedno z najciekawszych miejsc w Polsce.

Reklama

Złoto bywa kapryśne. Przekonał się o tym boleśnie Wit Stwosz, który w tutejszą kopalnię złota zainwestował pieniądze otrzymane za Ołtarz Mariacki. Gdy wyczerpały się złoża i nie odnaleziono kolejnej żyły cennego kruszcu, zdesperowany artysta sfałszował weksle, co skończyło się wielkim skandalem.

Potem do Złotego Stoku trafił alchemik i aptekarz Hans Schärffenberg, który szukał tu receptury na eliksir nieśmiertelności. Przypadkiem odnalazł formułę czegoś zgoła przeciwnego: arszeniku, uzyskiwanego z rud arsenowych. Na ponad 100 lat miasto stało się jedynym dostawcą arszeniku na świecie, a korzystali z niego m.in. słynny Rasputin i cesarz Napoleon.

Po latach prawdziwym skarbem kopalni okazała się jej ciekawa historia. To dla niej dziś do Złotego Stoku zmierzają turyści z całej Polski. Wewnątrz zobaczymy kolorowy wodospad, zjedziemy podziemną zjeżdżalnią i pomkniemy pomarańczowym tramwajem przez sztolnię.

W Muzeum Przestróg i Apeli warto pobawić się w poszukanie najzabawniejszego hasła. Od lat największym uznaniem turystów cieszą się te najbardziej frywolne, jak apel z PGR: „Rolniku, myj jaja przed skupem” oraz tabliczka z przystanku autobusowego: „Walim. Na żądanie”. Najnowszą atrakcją jest interaktywna Średniowieczna Osada Górnicza.

Można tu podnieść jedną ręką 500-kilogramową kłodę drewna, albo spróbować swoich sił w kieracie. Ciekawostką są napędzane wodą, wciąż działające, dawne machiny do kruszenia skał. Można się także przejechać czołgiem odtworzonym na podstawie szkiców Leonarda da Vinci.

A na koniec wyruszyć na spacer po miasteczku. Zabytkowe domy i urokliwe uliczki tworzą niezwykły klimat tego miejsca, nic więc dziwnego, że kto raz tu trafił, chętnie powraca... Wszak do zwiedzania kopalni każda pora roku jest dobra.

Informacje

Kopalnia Złota w Złotym Stoku, ul. Złota 7, tel: 74 817 55 08, e-mail: biuro@kopalniazlota.pl.

Kopalnia czynna jest codziennie, w sezonie letnim (1 kwietnia do 31 października) od 9:00 do 18:00, w sezonie zimowym (1 listopada do 31 marca) od 9:00 do 17:00. Ceny biletów: 19 i 16 zł. W cenie biletu jest zwiedzanie z przewodnikiem, przejazd podziemną kolejką, wizyta w muzeum minerałów. Czas zwiedzania około 90 minut.

Średniowieczna Osada Górnicza czynna zimą od 9.00 do 15.30. Zwiedzanie kopalni oraz osady górniczej – bilet łączony: 33 i 30 zł. W cenie poza zwiedzaniem jest samodzielne płukanie złota i imienny Certyfikat Zdobywcy Kopalni Złota.

Średniowieczna Izba Pamięci czynna w godzinach pracy Kopalni Złota. Wstęp: 1 zł.

Noclegi: Złoty Hotelik, ul. Złota 7, tel: 74 817 55 08, nocleg: 30-40 zł od osoby. Pensjonat Złoty Jar, ul. Złota 24, tel: 74 817 51 78 nocleg: 35-55 zł od osoby, 45-65 zł (ze śniadaniem).

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej