​Kołobrzeg - co warto zobaczyć?

Wakacje nad Bałtykiem wcale nie muszą być nudne! Po kilkugodzinnym relaksie na plaży i kąpieli w morskich falach, warto odkryć atrakcje któregoś z okolicznych miast. Najlepsze imprezy kulturalne, architektoniczne zabytki oraz świetną rozrywkę dla dzieci i dorosłych znajdziesz jednak tylko w jednym z nich - Kołobrzegu.

Zdjęcie

Kołobrzeg/fot. Tomek Piekarski /MWMedia
Kołobrzeg/fot. Tomek Piekarski
/MWMedia

Magiczny klimat miasta

Malownicza dolina rzeki Parsęty, w której położony jest Kołobrzeg, od lat przyciąga setki spragnionych wypoczynku turystów. To zaciszne miejsce pozwala odciąć się od wielkomiejskiego stresu i spędzić kilka dni w przemiłej atmosferze nadmorskiego uzdrowiska. Stanowiące jeden z najstarszych ośrodków Pomorza Zachodniego miasto zachwyci nas nie tylko wyjątkowym klimatem, ale również licznymi zabytkami, pochodzącymi zarówno z czasów średniowiecza, jak i nieco bardziej współczesnych. 

Wybierz się na przechadzkę po ogromnym molo, najdłuższym w Polsce obiektem żelbetowym, odkryj tajemnice gotyckiego budownictwa i odpocznij na jednej przepięknych plaż. To wszystko czeka na ciebie właśnie tutaj - w Kołobrzegu!

Reklama

Atrakcje Kołobrzegu

Nasze zwiedzanie zacznijmy od długiego spaceru po centrum i podziwiania architektonicznych perełek. To właśnie tutaj znajdują się najciekawsze budowle, na które koniecznie trzeba rzucić okiem podczas wycieczki. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się najwyższy gmach Kołobrzegu, czyli 72-metrowa wieża Katedry Wniebowzięcia NMP. 

Chociaż na chwilę zajrzyjmy do jej wnętrza - świątynia stanowi najważniejszy symbol miasta; znajduje się nawet w jego logo! Równie ciekawy jest XIX-wieczny Ratusz i o wiele starsza Baszta Prochowa, stanowiąca jedyną pozostałość średniowiecznych murów miasta. 

Po zobaczeniu wszystkich kołobrzeskich zabytków, swoje kroki skierujmy ku wybrzeżu Bałtyku. Aby zmienić trochę perspektywę spojrzenia na okolicę, wejdźmy na szczyt udostępnionej do zwiedzania XVII-wiecznej latarni morskiej. Niesamowite widoki gwarantowane! Tuż obok znajduje się Pomnik zaślubin Polski z morzem pochodzący z 1963 roku i długie molo, spacerując po którym w pozytywny sposób zwieńczymy dzień pełen wrażeń.

Wakacje z dziećmi? To może być przyjemność!

W Kołobrzegu zorganizowane zostały 3 kąpieliska morskie, które od lat spełniają wszystkie wymogi jakościowe i czystościowe. Wybierając się w podróż z pociechami, warto spędzić trochę czasu na plaży i pozwolić im na kąpiel w przyjemnie chłodnych wodach Bałtyku. 

Na najmłodszych czekają również specjalnie przystosowane do ich potrzeb atrakcje. Największą z nich jest miasteczko rozrywki "Dziki zachód", w którym dzieci mogą poznać świat westernów, wyszaleć na karuzelach lub nauczyć się jeździć konno. Równie ciekawa stanie się dla nich oferta parku linowego i spacer jednym z okolicznych szlaków turystycznych.

Uzdrowisko w Kołobrzegu

Tradycje uzdrowiskowe w mieście sięgają XIX wieku, a pierwszy zakład kąpieli solankowych powstał w przeznaczonej do likwidacji dawnej twierdzy wojskowej. Od tamtej pory w Kołobrzegu leczy się choroby układu nerwowego, urazy, otyłość i wszelkie problemy reumatologiczne. 

Powstało także kilka ośrodków zajmujących się alergiami skórnymi i astmą u dzieci. Sprzyjają temu występujące na okolicznych terenach wody mineralne i specyficzny mikroklimat, kształtowany pozytywnym wpływem Morza Bałtyckiego. Obecnie w ofercie kurortu znajdują się usługi aż 24 zakładów uzdrowiskowych, co również przyciąga do miasta niezliczone tłumy ludzi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Zobacz również