Kiedy najlepiej zwiedzać Kraków?

Wizytę w Krakowie warto zacząć od spaceru po Rynku. O każdej porze roku tętni życiem, choć zimą można nieco odpocząć od licznych turystów.

Zdjęcie

Kraków zachwyca o każdej porze roku /123/RF PICSEL
Kraków zachwyca o każdej porze roku
/123/RF PICSEL

Wizytówką miasta jest kościół Mariacki, z którego charakterystycznymi wieżami wiąże się legenda o rywalizacji dwóch braci. To właśnie z wyższej co godzinę grany jest hejnał. Jednak prawdziwe skarby kryją się we wnętrzu świątyni, która po renowacji oszałamia kolorami. Między bogato dekorowanymi ścianami widać posągi dawnych władców. Arcydziełem jest gotycki ołtarz Wita Stwosza.

Po wyjściu z kościoła udajmy się do Sukiennic. Pod zabytkowymi arkadami znajdziemy stragany z biżuterią, rękodziełem i pamiątkami. Piętro Sukiennic zajmują wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.

Reklama

Spacerując po Rynku, skręćmy w którąś z urokliwych uliczek, rzućmy okiem na Barbakan i resztki dawnych fortyfikacji miejskich oraz Bramę Floriańską.

Obowiązkowym punktem wycieczki po Krakowie powinna być katedra na Wawelu, miejsce pochówku królów Polski. Kto zaś lubi obcować z przyrodą, powinien wybrać się na Planty. To piękny długi park opasujący cały stary Kraków.

Nie można nie wybrać się do znanych z lokalnych specjałów restauracji, jadłodajni, kawiarni czy pubów. Wybór lokali jest imponujący, miasto przecież z tego słynie!

Na koniec zajrzyjmy na Kazimierz, jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Krakowie i centrum życia kulturalnego. Można tu zwiedzić zabytkową synagogę, liczne galerie i antykwariaty.

Atrakcje turystyczne

W podziemiach krakowskiego Rynku mieści się nowoczesne muzeum. Zostało otwarte w 2010 roku. Interaktywna ekspozycja prezentuje średniowieczną przeszłość miasta. Obejrzeć można między innymi drewnianą kanalizację, ale też dawne narzędzia, zabytkowe monety, przybory, których przodkowie używali do higieny, paciorki i medaliony. Na barwnych hologramach pysznią się zabytkowe budowle.

Krakowskie obwarzanki, nazywane też preclami lub bajglami, mogą być z makiem, sezamem lub solą. Tradycja ich wytwarzania ma ponad 750 lat! Podobno jako prowiant dla żołnierzy wieziono je aż pod Grunwald. Dzisiaj są przysmakiem nie tylko krakowian. To ulubiony zakup turystów odwiedzających gród Kraka.

Jak dojechać?

Żeby dojechać do Krakowa, warto rozpoznać atrakcyjne cenowo oferty Polskiego Busa. Można też rozważyć lot – bywają atrakcyjne promocje. Własny samochód najlepiej zostawić na obrzeżach miasta i po centrum poruszać się pieszo lub komunikacją publiczną, ponieważ parkingi w centrum są płatne.

Gdzie się zatrzymać?

Najmniej zapłacimy w hostelu, bo od ok. 30 zł od osoby w sali wieloosobowej. Dzięki rezerwacji przez internet w wielu hostelach dostaniemy zniżki, np. na stronach www.hostelworld.com, www.hostelbookers.com

Gdy mamy zasobniejszy portfel, skorzystajmy z oferty hotelu Pod Różą, który uważany jest za najstarszy w Polsce. Dwuosobowy pokój kosztuje ok. 380 zł.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gdzie się rozgrzać zimą?

    Z roku na rok coraz więcej osób zimą wybiera się w podróż na południe – w poszukiwaniu słońca, kolorowych krajobrazów i energii, której zawsze o tej porze roku brakuje. Kto nie jest zimnolubny, ten... więcej