Kazimierz Dolny na romantyczny wypad

Nie za górami, nie za lasami, a malowniczo nad Wisłą leży Kazimierz Dolny. Odwiedzamy go nietypowo, bo zimą. Teraz czuje się tam magię przeszłości.

Reklama

O Kazimierzu mówi się, iż jest najbardziej romantycznym polskim miasteczkiem. Właśnie zimą, gdy jest tu pusto i cicho, uwierzyć w to najłatwiej.

Tylko śnieg skrzypi pod stopami, a na rynek spogląda filozoficznie rzeźba Werniksa, który kiedyś wodził rej wśród kazimierskich psiaków. Odsłonięto ją w 2000 roku (jako pierwszy pomnik kundelka w Polsce) i od tej pory jest ulubieńcem dzieci i dorosłych.

Na początek warto wspiąć się na górę Trzech Krzyży

Nagrodą jest przepiękna panorama miasteczka, ze skutą lodem Wisłą w tle. Tym, co najbardziej urzeka w Kazimierzu, jest jego wkomponowana w przyrodę architektura. Panorama miasteczka i zamku wygląda dziś jak na akwareli z początku XIX wieku.

Schodząc, koniecznie zajrzyjmy do ruin zamku. Powstał na zamówienie króla Kazimierza Wielkiego, któremu też zawdzięczamy nazwę miasta. Powyżej widać okrągłą basztę. Staruszka dzielnie się trzyma, choć jest najstarszą (siedemsetletnią!) budowlą miasteczka. Nieopodal zobaczymy górujący nad rynkiem renesansowy kościół świętych Bartłomieja i Jana Chrzciciela.

Koniecznie trzeba wejść do środka, gdzie czekają przepiękne sklepienia, bogato zdobione ołtarze boczne oraz organy, uważane za najstarsze w Polsce. Podczas spaceru po rynku warto na chwilę przystanąć. By przyjrzeć się fasadom renesansowych kamienic Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów. Na ich murach są uwiecznione dwie ważne postaci, odwołujące się do patronów właścicieli: święty Mikołaj i święty Krzysztof.

Kazimierz zimą przepięknie wygląda po zmroku. Gdy na choince rozbłysną światełka, rynek przypomina ilustrację z baśni. Wizyta w miasteczku byłaby niepełna bez odwiedzin w piekarni Sarzyński. To tu dostaniemy tradycyjne chałki-kogutki, w okresie świątecznym sprzedawane też w wersji piernikowej.

Ciekawe miejsca

Muzeum Nadwiślańskie. Jego oddziałami są: Muzeum Sztuki Złotniczej (ul. Rynek 19), Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów (ul. Małachowskiego 19), Kamienica Celejowska (ul. Senatorska 11/13), Muzeum Przyrodnicze (w dawnym spichlerzu, ul. Puławska 54) oraz Muzeum Zamek w Janowcu (po drugiej stronie Wisły, ul. Lubelska 20).

Strona muzeum: www.mnkd.pl, tel. 81 881-02-88. Inf. turystyczna Centrum Informacji Turystycznej znajdziemy na rynku (Rynek 27), tel. 81 881-07-09, czynne codziennie w godz. 9-17, www.kazimierzdolny.pl/turystyka

Dla narciarzy

Do Kazimierza można jechać również na narty. W okolicy są trzy stoki: Kazimierz – 4 trasy zjazdowe: 110 m, 250 m, 470 m i 590 m oraz SnowPark. Stok Narciarski Parchatka ma trasę o długości 420 m. W Rąblowie są czynne 3 trasy zjazdowe: 160 m, 300 m i 420 m, oraz SnowPark i ośla łączka.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej