​Kazimierz Dolny - atrakcje, zabytki, zwiedzanie

W województwie lubelskim, nad wartkim nurtem Wisły, położone jest jedno z najpiękniejszych polskich miast. Magiczny klimat Kazimierza Dolnego co roku przyciąga turystów z całego świata, a unikatowe zabytkowe centrum i niezwykłe okoliczne krajobrazy sprawiają, że pobyt w tym wyjątkowym miejscu to absolutnie niezapomniane przeżycie. Odkryj wszystkie jego tajemnice!

Zdjęcie

Kazimierz Dolny/fot. Paweł Przybyszewski /MWMedia
Kazimierz Dolny/fot. Paweł Przybyszewski
/MWMedia

Co warto wiedzieć o okolicy?

Malownicze panoramy, architektoniczne cudeńka, setki niezwykłych kulturalnych miejsc... Kazimierz Dolny czaruje i przyciąga nie tylko udostępnianymi do zwiedzania interesującymi obiektami, ale również okoliczną przyrodą, która przy pięknej pogodzie zdecydowanie zachęca do długich pieszych wędrówek. Oprócz zobaczenia wszystkich atrakcji rynku i najważniejszych nadwiślańskich kościołów, warto wybrać się na wycieczkę poza obręb miasta. 

Czekają tutaj na nas specjalnie przygotowane szlaki turystyczne, które poprowadzą wszystkich wytrwałych spacerowiczów poprzez bajkowe wąwozy lessowe. Koniecznie zobaczyć trzeba Wąwóz Plebanka, znany ze znajdującego się w jego głębi krzyża epidemicznego, oraz Korzeniowy Dół, któremu sławę przyniosły powykręcane na przeróżne sposoby korzenie.

Reklama

Atrakcje Kazimierza Dolnego - zabytki w centrum

Zwiedzanie miasta zacznijmy od spaceru jego starówką. Uroczy rynek okalają bogato zdobione fasady kamieniczek oraz liczne kościoły. Okolica znana jest z wyjątkowych obiektów sakralnych, dlatego wypada rzucić okiem chociaż do tych najsłynniejszych: kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, kościoła św Anny i kościoła Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. 

Aby spojrzeć na Kazimierz Dolny z innej perspektywy, koniecznie wyjdźmy na szczyt udostępnianej do zwiedzania 20-metrowej baszty. Widok z góry jest naprawdę niesamowity! Kilka kroków od tego najstarszego okolicznego zabytku znajdziemy pozostałości XIV-wiecznego zamku. Mająca tradycje obronne twierdza dziś jest niestety w opłakanym stanie - mimo to warto zajrzeć do wnętrza ruin i spojrzeć na miasto z murów dawnej fortecy. 

Kolejnymi obiektami na trasie naszego zwiedzania są wystawy Muzeum Sztuki Złotniczej i renesansowej Kamienicy Celejowskiej. Obie ekspozycje są godne uwagi, szczególnie, gdy chcemy nieco przybliżyć sobie historię okolicznych terenów. Aby w pozytywny sposób zwieńczyć ten wyczerpujący dzień, warto wybrać się na długą przechadzkę nadwiślańskim bulwarem. 

Z deptaka roztacza się wspaniały widok na zielone wybrzeże miasta - to idealne miejsce na wypoczynek i ochłonięcie po kilku godzinach intensywnego zwiedzania.

Aktywny wypoczynek nad Wisłą

Okolice Kazimierza Dolnego oferują przyjezdnym wiele wyjątkowych możliwości spędzania wolnego czasu. Jednymi z ciekawszych propozycji są przejazdy bryczkami i spływy Wisłą - obie te atrakcje pozwalają poznać miasto z nieco innej strony. 

Bardzo popularne są również organizowane dla grup kuligi i wycieczki z ogniskami w plenerze oraz przystosowane do potrzeb turystów wypożyczalnie rowerów. Wybierając się na wakacje z dziećmi, koniecznie zabierzmy je do parków linowych - na pewno czeka ich tam niezła frajda! 

Za to planując ferie w okolicach Kazimierza, możemy liczyć na świetnie wyposażoną stację narciarską przy wsi Bochotnica. Śnieżne szaleństwo na maksa gwarantowane!

Noclegi w Kazimierzu Dolnym

Zarówno w samym centrum, jak i w okolicach miasta, znajduje się mnóstwo hoteli, pensjonatów i schronisk, zróżnicowanych pod względem standardu i ceny. Nie jest przesadą stwierdzenie, że w Kazimierzu Dolnym każdy znajdzie coś dla siebie - natrafimy tu i na luksusowe apartamenty ze SPA, i świetnie dostosowane do potrzeb każdego turysty pola kempingowe. 

Warto jednak przed wyjazdem zarezerwować miejsce lub pokój w wybranym przez siebie ośrodku wypoczynkowym, by na miejscu uniknąć przykrej niespodzianki - okolice tego przepięknego nadwiślańskiego miasta cieszą się naprawdę niezwykłą popularnością wśród podróżnych.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej