Kaszuby jesienią. Warto tam pojechać

To jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Jego perłą jest Pojezierze, nazywane Szwajcarią Kaszubską. Warto się tam wybrać właśnie teraz, bo jesienią jest tam jak w bajce.

Reklama

Kaszuby to część Pomorza. Ciągną się od Trójmiasta do Słupska i Miastka, i od wybrzeża Bałtyku przez Kartuzy i Kościerzynę do Chojnic i Człuchowa.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, w którym znajduje się m.in. dom „do góry nogami”, leży w pobliżu drogi krajowej nr 20 w bezpośrednim sąsiedztwie tartaku. Od października do 25 kwietnia czynne jest codziennie w godz. 9-17, a w niedziele i święta od godz. 10. Bilet kosztuje 15 zł, dzieci do lat 6. wchodzą za darmo.

Wzniesienie Wieżyca znajduje się przy szosie Żukowo-Kościerzyna (droga nr 220). Na platformę widokową można wchodzić od godz. 9 do zmroku. Bilet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy 4 zł.

Wstęp na teren Kamiennych Kręgów w Węsiorach jest bezpłatny (płaci się za parkowanie samochodu – 4 zł).

Zamek pokrzyżacki w Bytowie mieści Muzeum Zachodniopomorskie. Jest ono czynne codziennie w godz. 10-16. Bilet normalny kosztuje 9 zł, ulgowy 7 zł.

Najpiękniejsza jest górzysta część regionu, tzw. Szwajcaria Kaszubska. Malownicze, krystalicznie czyste jeziora ukryte są wśród wysokich wzgórz porośniętych drzewami, które właśnie teraz zmieniają barwy, a rzeki płyną głebokimi jarami.

W samym środku Kaszub, wśród ogromnej liczby jezior, wyrasta najwyższa góra – Wieżyca (329 m n.p.m.). Można, i naprawdę warto, dojechać do niej tzw. Drogą Kaszubską. Szosa to wije się brzegiem malowniczych jezior, to wspina serpentynami na wzniesienia, to ostro opada.

Trud wynagradzają widoki, zmieniające się jak w kalejdoskopie. Na szczycie Wieżycy, już pod koniec XIX w., wzniesiono drewnianą wieżę, dziś zastąpioną metalową konstrukcją (35-metrową) z platformą widokową. A widok stąd jest rzeczywiście niezwykły! Jak okiem sięgnąć jeziora, rzeki, jary, wąwozy i łąki. Przy dobrej pogodzie przez lornetki widać z jednej strony Półwysep Helski, a z drugiej Bory Tucholskie.

Do góry nogami

Przez szczyt Wieżycy przechodzi szlak turystyczny. Można nim dojść do Szymbarka (ok. 2 km) i zobaczyć główną atrakcję okolicy – dom stojący „do góry nogami”. Nie dość, że wygląda niesamowicie, to jeszcze poruszanie się w środku, z meblami wiszącymi nad głową, powoduje prawdziwy zawrót głowy.

Kaszubskie jeziora wraz z rzeką Radunią tworzą tzw. Koło Raduńskie, ponad 25 zbiorników wodnych.

Trumna na dachu

Miłośnicy historii znajdą na Kaszubach pozostałości po panowaniu krzyżackim. W Bytowie jest gotycki zamek, który powstał dla zakonników w XIV w. Później był siedzibą książąt pomorskich. Odbudowany mieści dziś Muzeum Zachodniopomorskie.

Z kolei stolica regionu – Kartuzy, szczyci się kolegiatą, której miedziany dach nawy przypomina wieko trumny. Warto też obejrzeć ostatni z 18 eremów (pustelni) zakonników, którzy wiedli wprawdzie surowy żywot, ale każdy w osobnym domu o powierzchni... 60 m kw.

Moc będzie z Tobą

Na Kaszubach jest także miejsce mocy. W lesie niedaleko Węsiorów (1,5 km od wsi) odkryto cmentarzysko z I-III wieku. Rozrzucone kamienie i kurhany tworzą regularne kręgi. Zdaniem radiestetów, wytwarzają one dobrą energię.

JOG

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień

Zobacz również