Karpacz. Miasto górskich skarbów

To prawdziwa zimowa stolica Karkonoszy, z deptakiem, klimatycznymi pensjonatami i atrakcjami górskimi, jakich nie powstydziłby się żaden europejski kurort.

Zdjęcie

Świątynia Wang w Karpaczu /123/RF PICSEL
Świątynia Wang w Karpaczu
/123/RF PICSEL


Pierwsi skarby Karpacza docenili poszukiwacze drogocennych kruszców. Walonowie, bo o nich mowa, przybyli na Dolny Śląsk z Belgii i Francji w XII wieku. Szukali minerałów i wytapiali z nich metale. 

Podróżowali przez Alpy, Harz, Saksonię i Sudety aż po południowe Karpaty. W okolicach Karpacza odnaleźli złoto. Wypłukali jednak całe i nie zostawili nic, a potomnym o pokładach kruszcu przypominać może jedynie walońska nazwa jednej z dzielnic Karpacza – Płóczki.

Reklama

W Sudetach do dziś pozostały po poszukiwaczach złota porzucone sztolnie, wyrobiska i szyby górnicze. Dla samego Karpacza skarbem nie jest to, co ukryte w górach, ale same góry.

Latem miasto przeżywa prawdziwy najazd turystów – piechurów i rowerzystów górskich, zaś zimą – narciarzy. Największą atrakcją dla miłośników śniegu jest wyjazd na Kopę.

Chociaż sama kolejka aż za dobrze pamięta PRL, to trasy są iście europejskiej długości

Dzięki temu, że w Karkonoszach panuje chłodny mikroklimat, śniegu na ogół nie brakuje. Karpacz w swej historii nieraz stawał się rajskim azylem. W XVII wieku do niego uciekali prześladowani za religię Czesi. W połowie XIX w schronienie znalazł tu cały... kościół!

Drewniany kościół ewangelicki, znany jako Świątynia Wang, przeniesiono z Norwegii. To jedyna w Europie, poza Skandynawią, drewniana świątynie romańska pochodząca z przełomu XII i XIII wieku.

Odwiedzając Karpacz trzeba koniecznie zobaczyć Muzeum Zabawek. W dawnym, zabytkowym budynku stacji kolejowej znalazła się ogromna kolekcja lalek, postaci ze znanych bajek, domków dla maskotek, samochodzików i konstrukcji z klocków lego. Można tutaj choć przez chwilę poczuć się jak dziecko.

Górska rekordzistka

Ulica Na Śnieżkę w Karpaczu jest najwyżej położoną ulicą w Polsce. Bierze swój początek na wysokości 830 m n.p.m. i dociera na sam szczyt Śnieżki osiągając wysokość 1602 m n.p.m. W całym swoim biegu pokonuje 768 m różnicy wzniesień.

Ciekawe miejsca

Parafia Ewangelicko-Augsburska Wang, ul. Na Śnieżkę 8, tel: 75 75 282 90, czynna codziennie: od godz. 9.00 do 18.00 (15.04 - 31.10) i od godz. 9.00 do 17.00 (1.11 - 14.04), bilety: 8 i 5 zł.

Miejskie Muzeum Zabawek, ul. Kolejowa 3, tel: 75 76 18 523, e-mail: muzeumzabawek@poczta.onet.pl, czynne wtorek – piątek: od 9:00 do 16:30, sobota – niedziela: od 10:00 do 17:30, bilety: 10 i 5 zł.

Stoki narciarskie

Pojeździć można na Kopie i u jej podnóża (podgrzewana kanapa wieloosobowa i dobrze przygotowane trasy) lub na jednym z 22 wyciągów działających w mieście i bliskich okolicach. W Karpaczu jest 2,5-kilometrowa, malownicza i jedna z najlepszych tras biegowych w Europie (przy Karkonoskiej 55).

Noclegi

Do wyboru są miejsca w małych pensjonatach (ok. 40 zł za dobę), hotelikach (od 70 zł), lub jedynym dużym Hotelu Gołębiewski, z kompleksem krytych basenów, gdzie za dobę trzeba zapłacić od 100 zł wzwyż.

Marzena Hmielewicz

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jako letnisko zdobyło popularność w latach 20-tych XX wieku. Turystów zawsze przyciągały spokój, cisza i niezwykle malownicze położenie u zbiegu dolin Popradu i Roztoki. więcej