Janowiec z zamkiem przegranym w karty

Nie ma lepszego miejsca do podziwiania Małopolskiego Przełomu Wisły niż zamek w Janowcu nieopodal Puław. Z jego tarasów roztacza się panorama na Skarpę Dobrską, Równinę Radomską, Kazimierz Dolny, a przy dobrej widoczności także na Góry Świętokrzyskie.

Zamczysko wznosi się na skarpie lewego brzegu Wisły w 16-hektarowym parku. Założone przez magnacki ród Firlejów w XVI w. jako obronna forteca, było przebudowywane w bogato zdobioną renesansową rezydencję.

Reklama

Połączona trzypoziomowymi krużgankami z dobudowanym piętrem zwieńczonym attykami, konkurowała z krakowskim Wawelem, goszcząc najznamienitsze rody. Dobra passa trwała aż 300 lat, do chwili, gdy właścicielem został Marcin Lubomirski. Ten namiętny hazardzista przegrał twierdzę... w karty.

W PRL-u budowla słynęła jako jedyny prywatny zamek w Polsce. Obecnie opiekuje się nim Muzeum Nadwiślańskie. Wieść niesie, że w nocy po dziedzińcu snuje się młoda kobieta spowita w czerń. To księżniczka Helena Lubomirska, córka właścicieli zamku, zakochana w służącym ojca.

Rodzice nie chcieli słyszeć o mezaliansie, więc zamknęli dziewczynę w baszcie. Ta z rozpaczy podobno rzuciła się z wieży. W sierpniu odbywa się tu Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, którego gospodarzami są Kazimierz Dolny i Janowiec.

KR

Podróż

Najprościej jest dojechać do Puław (15 km od Janowca) i skorzystać z miej skiej linii nr 17 lub prywatnej 117p. Podróż trwa około 15 minut.

Nocleg w Janowcu można zarezerwować w pokojach gościnnych XVIII-wiecznego Dworu z Moniak (cena: 100 zł/pokój 2 os.) lub na zamku (200 zł/pokój 2 os.) Tańszą opcją noclegu są kwatery prywatne od 35 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Są miejsca, gdzie klimat sprzyja osobom ze schorzeniami kardiologicznymi. Odwiedzamy uzdrowiska, w których można podreperwać zdrowie, zregenerować siły i się odstresować. więcej