Janów Podlaski. Magiczny zakątek doliny Bugu

Obsypane złotem pola, zielone dąbrowy i błękitna wstęga rzeki. Goście, którzy z całego świata przyjeżdżają tu na aukcję koni arabskich, bez pamięci zakochują się w tym miejscu.

Zdjęcie

Janów Podlaski jest słynny z hodowli koni/fot. M. Kość /Reporter
Janów Podlaski jest słynny z hodowli koni/fot. M. Kość
/Reporter

Każdego roku w połowie sierpnia do sielskiej nadbużańskiej krainy zjeżdżają bogaci szejkowie i biznesmeni. Łączy ich miłość do szlachetnych koni.

Właśnie wtedy w stadninie w Janowie Podlaskim odbywa się słynna na całym świecie aukcja koni arabskich. W okolicach Janowa jest wtedy pięknie. W słońcu złocą się pola z łanami zbóż ciężkich od dojrzałych ziaren, a Bug łagodnie meandruje wśród wysokich, piaszczystych brzegów.

Reklama

Janów to niewielkie, spokojne miasteczko, większość domów wciąż jest tu drewniana. Przed wiekami, dzięki położeniu w pobliżu przeprawy przez Bug, na skrzyżowaniu szlaków handlowych, był ważnym ośrodkiem.

W XVIII wieku otwarto tu seminarium duchowne, wybudowano murowany kościół św. Trójcy i zamek biskupów łuckich. Ostatnim z rezydujących w Janowie biskupów był Adam Naruszewicz, pisarz nazywany ojcem polskiego klasycyzmu. Został pochowany w „swojej kolegiacie”, a na skromnym grobie polecił umieścić łaciński napis: „Serce moje i ciało moje spoczywa w nadziei”.

Kilka kilometrów dzieli Janów od Bugu – rzeki odgraniczającej Polskę od Białorusi. Do przeprawy promowej prowadzi wąska droga wśród pól. W bukolicznej okolicy słychać tylko śpiew skowronków, i cykanie świerszczy.

Młyn, bielona wapnem chata, na drewnianych płotach ceramiczne garnki. A obok zabytkowego wiatraka... lądowisko dla helikopterów. Uroczysko Zaborek to połączenie skansenu z pensjonatem dla gości, urzeczonych pięknem regionu.

Takich jak Charlie Watts, perkusista zespołu Rolling Stones, który co roku przyjeżdża na aukcję koni w Janowie. W regionalnej karczmie najbardziej smakują mu najlepsze na całym Polesiu cepeliny – duże pyzy z mięsem, które gotują dla niego miejscowe kucharki.

Ciekawe miejsca

Kolegiata Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim, ul. Naruszewicza 17, e-mail:parafia@janowpodlaski.pl, msze święte: 8.00, 9.30, 11.30 i 18.00.

Stadnina w Janowie Podlaskim – istniejąca od 1817 roku, najstarsza państwowa stadnina koni w Polsce, tel: 83 341 30 09, zwiedzanie z przewodnikiem (wycieczka w soboty i niedziele o godz. 13): 10 i 8 zł, 30-minutowy pokaz koni: 300 zł, przejażdżka bryczką: 125 zł, lekcja jazdy konnej: 20-40 zł.

Cerkiew w Koterce, uroczysko leśne Koterka, zwiedzanie wnętrza cerkwi po uprzednim kontakcie z proboszczem parafii, plebania znajduje się w miejscowości Tokary, 2 km od cerkwi, tel: 85 657 73 31.

Noclegi

Uroczysko Zaborek, tel. 83 341 30 68, e-mail: pensjonat@zaborek.com.pl, pokój 2-osobowy ze śniadaniem i regionalną obiadokolacją: 320 zł. Zabytkowy zespół dworsko-pałacowy w Roskoszy, Roskosz 23, tel. 83 344 41 17, e-mail: roskosz@roskosz.pl, pokój 2-osobowy: 140-250 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • ​Gdzie na sylwestra? Na Maderę!

    Coraz chętniej na sylwestra wybieramy się gdzieś daleko - już nie tylko do słynnych miast europejskich, ale coraz częściej także na egzotyczne wyspy. Idealnym kompromisem będzie Madera, portugalski... więcej