Janów Lubelski. Sanktuarium w środku puszczy

Kompleks Lasów Janowskich będących częścią dawnej Puszczy Solskiej kryje niewielkie miasteczko o prawie 400-letniej historii ze słynnym sanktuarium, do którego co roku na początku września przybywają rzesze pielgrzymów.

Zdjęcie

Kościół w Janowie Lubelskim/fot. K. Chojnacki /East News
Kościół w Janowie Lubelskim/fot. K. Chojnacki
/East News

Miasteczko pozostaje nieco w cieniu swego podlaskiego imiennika, którego sława wiąże się z renomowaną stadniną koni arabskich. Niesłusznie, ponieważ Janów Lubelski może się poszczycić bogatą historią i atrakcyjnym otoczeniem.

W 1645 roku miały tu miejsce pierwsze objawienia Matki Bożej. Bednarz z pobliskiej wsi Ruda – Wojciech Boski, zeznał pod przysięgą, że objawiła mu się Madonna w towarzystwie dwóch aniołów i nakazała budowę świątyni.

Reklama

Chociaż lokalny proboszcz nieufnie przyjął wiadomość o objawieniu, mieszczanie janowscy ustawili w tym miejscu figurkę i zaczęli gromadzić się na modlitwach. Wojewoda sandomierski Jan Zamoyski ufundował tu barokowy kościół św. Jana Chrzciciela, a potem klasztor, do którego sprowadzono dominikanów. Kroniki parafialne odnotowują, że objawienia powtarzały się jeszcze wielokrotnie (ostatnie w 1802 roku).

Księga cudów i łask prowadzona przez dominikanów w oparciu o relacje wiernych zawiera 166 opisów uzdrowień. Wokół miasteczka rozciągają się rozległe kompleksy leśne. Tereny są poprzecinane dolinami rzek i pasmami wydm, urozmaicone licznymi stawami. Na tych dziewiczych obszarach utworzono Park Krajobrazowy Lasy Janowskie. Prowadzą przez niego ścieżki krajoznawcze i szlaki turystyczne.

Można wybrać się na pieszą wędrówkę, przejażdżkę rowerową lub spływ kajakiem rzeką Bukową. Miłośnicy historii mogą podążać Szlakiem Walk Partyzanckich. W okresie okupacji niemieckiej Lasy Janowskie były ostoją silnego ruchu oporu.

W czerwcu 1944 r. w pobliżu Wzgórza Porytowego doszło do jednej z największych bitew partyzanckich na ziemiach polskich. Wydarzenia te upamiętnia pomnik i cmentarz wojskowy w miejscu bitwy.

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Informacje

Ciekawe miejsca : Janowskie Sanktuarium Parafia św. Jana Chrzciciela, ul. Szewska 1, Janów Lubelski, tel: 15 872 01 11.

Niedzielny porządek mszy św.: godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 15.30 i 18.00. Odpust 8 września poprzedza całonocne czuwanie do godz. 6.30 rano, gdy odbędzie się pierwsza w tym dniu msza św. Uroczysta suma rozpocznie się w samo południe.

Bagienne Bractwo Obserwatorów Terenowych: ul. Sukiennicza 13, Janów Lubelski, tel: 502 316 616. Miłośnicy janowskiej przyrody organizują wyprawy pojazdami terenowymi, rowerami, wędrówki, spływy kajakowe i zajęcia rekreacyjne.

Park Rekreacji Zoom Natury: ul. Świerdzowa 41, Janów Lubelski, tel: 784 529 688, e-mail: sekretariat@zoomnatury.pl, na miejscu laboratoria, park linowy, park kreatywny, a także noclegi.

Szkoła Suki Biłgorajskiej, Szklarnia k. Janowa, tel: 504 366 838, www.sukabilgorajska.pl. Inicjatywa skupiająca sympatyków muzyki tradycyjnej. Celem jest nauka gry na suce – archaicznym instrumencie regionalnym.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej