​Jak zaplanować wycieczkę w Pieniny?

Strzeliste szczyty łaskoczą swoimi skalistymi wierzchołkami niebo. W dole rozciąga się malownicza dolina Dunajca. Pieniny zachwycają o każdej porze roku.

Zdjęcie

Widok na Trzy Korony w Pieninach /123/RF PICSEL
Widok na Trzy Korony w Pieninach
/123/RF PICSEL

Pasmo Pienin rozciąga się na granicy polsko-słowackiej. Niektórzy twierdzą, że to najpiękniejsze góry w Polsce. Cały rok góry sprzyjają wędrówkom i zwiedzaniu okolicznych zakątków. W zimie działa kilka wyciągów.

Pienińskie Szczyty

Dwa przełomy Dunajca dzielą Pieniny na trzy części: Spiskie, Środkowe (zwane Właściwymi) oraz Małe. Niewielu wie, że to w tych ostatnich położony jest najwyższy szczyt pasma - Wysoka (1050 m). Najbardziej znane są Pieniny Właściwe, gdzie leżą Trzy Korony malowniczo górujące na okolicą. W górach wytyczono wiele szlaków, dzięki którym można poznać urok tutejszej przyrody.

Reklama

Atrakcje Pienin

Poza górskimi wędrówkami wśród najpopularniejszych atrakcji Pienin znajdują się spływy Dunajcem. Oferują go zarówno polscy, jak i słowaccy flisacy. Podziwianie przyrody z niewielkiej tratwy będzie bez wątpienia niezapomnianym przeżyciem. Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich oferuje dwie trasy do wyboru: jedna zaczyna się w Szczawnicy, druga w Sromowcach, czas spływu waha się od 2 do 3 godzin.

Warto również poznać Jezioro Czorsztyńskie, nad którym położone są dwa zamki. Zamek w Nidzicy jest jednym z najlepiej zachowanych zamków obronnych w Polsce. W Czorsztynie pozostały jedynie ruiny, jednak warto się tam wybrać i poznać tajemnicze legendy związane z tym miejscem.

U sąsiadów - słowacka część Pienin

Warto przekroczyć granicę i zajrzeć do słowackich sąsiadów. W 2006 roku nad Dunajcem w Sromowcach zawisła kładka, dzięki której można przejść z jednego państwa do drugiego. Otwarta jest jedynie dla ruchu pieszego i rowerowego. Po drugiej stronie znajduje się Czerwony Klasztor. Jego budowę rozpoczął się w 1330 roku Kokosz Berzevicze. 

Budowla miała być częścią zadośćuczynienia za popełnione przez niego morderstwo. Początkowo budynki były nieotynkowane, czerwona cegła dała temu miejscu nazwę. W 1705 roku sprowadzono tutaj kamedułów, którzy rozpoczęli rozbudowę klasztoru. Uzupełnili go m.in. o wieże kościelną, eremity, aptekę oraz szpital. Kompleks otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok.

Informacje praktyczne

Pieniny są chętnie odwiedzane przez turystów. Znajdują się w dogodnym miejscu komunikacyjnym. Najwięcej miejsc noclegowych oferuje Krościenko i Szczawnica. Można również zatrzymać się w mniejszych Sromowcach lub nad Jeziorem Czorsztyńskim w Czorsztynie, Niedzicy i innych, mniejszych miejscowościach. Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej