Istebna, Jaworzynka i Koniaków. Świat koronek
Na północy mamy Trójmiasto, a w górach - Trójwieś. To Istebna, Jaworzynka i Koniaków słynące z koronek.
Sam Koniaków świata by nie zawojował – mówią mieszkańcy wsi z Beskidu Śląskiego. – Nasza siła jest w jedności z sąsiadami – opowiadają. Chętnie wyjaśniają przyjezdnym jakie są źródła zjednoczenia trzech miejscowości leżących obok siebie tuż pod naszą południową granicą: Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Trójwieś najbardziej łączy sława, jaką przyniosły jej produkowane od XIX wieku koronki.
Powstają przy użyciu drobnego szydełka
Tzw. heklowaniem zajmują się artystki z każdej z miejscowości, ale koronki są... koniakowskie. – Może dlatego, że to w Koniakowie heklowana była koronka dla królowej belgijskiej i angielskiej, a nawet i dla papieża – zastanawia się jedna z koronkarek. Przepiękna serweta dla Elżbiety II nie została nigdy ukończona.
Tworząca ją słynna koronkarka Maria Gwarek zmarła. Jej imponujące dzieło można dziś podziwiać w Izbie Pamięci. Prowadzi ją w swoim domu Zuzanna Gwarek. Gdy ogląda się serwetę z bliska, widać drobniuteńką nić i motywy roślinne, z których słyną tutejsze koronki: kwiatki, listki, łodyżki i pracochłonnie połączone w jeden wzór.
W tym domowym muzeum królują serwety i obrusy, oprócz nich na ścianach wiszą chusty, kołnierzyki i kryzy. Największą sławę zdobyła bielizna, a dokładnie... stringi. Początkowo część artystek nie chciała ich heklować, śmiejąc się, że to „nici w rzyci”.
Teraz nie ma dnia, żeby panna młoda nie wpadła tu szukać stringów na szczęśliwy ślub – słyszymy w sklepie. W Istebnej urodził się Jerzy Kukuczka, zdobywca wszystkich ośmiotysięczników. W okolicy jego rodzinnej wsi są dobre warunki do narciarstwa.
W Istebnej mamy oświetlany stok Złoty Groń z długą trasą dla zaawansowanych, oślą łączką dla początkujących i snowparkiem. A po nartach można zanurzyć się w basenie ze zjeżdżalniami i przez szklany dach podziwiać zachód słońca nad Beskidami!
Marzena Hmielewicz
Informacje
Dojazd jest łatwy. Najłatwiej do Trójwsi dojechać samochodem – przez Ustroń i Wisłę. Do Koniakowa oraz Istebnej i Jaworzynki kursują także autobusy PKS – odjazd z Bielska-Białej i Wisły. Noclegi W Trójwsi jest wiele kwater prywatnych. Ceny zaczynają się od 30 zł za noc, kończą z reguły około stu złotych. Ich listę można znaleźć na stronie www.ug.istebna.pl/?p=obiekty
Muzeum koronki w Koniakowie. Izba Regionalna im. Marii Gwarek Koniaków 505 (prawie naprzeciwko karczmy Kopyrtołka) telefon: 33 855-64-23. Muzeum nie ma ściśle ustalonych godzin otwarcia, wizytę najlepiej wcześniej uzgadniać telefonicznie.
Informacja turystyczna Istebna 68, tel.: 33 855-61-58, 33 516-195-614, promocja@ug.istebna.pl Kuchnia Okolica słynie z mocno wędzonych wędlin z kminkiem, oraz smalcu z dużymi kawałkami mięsa. Na przystawkę oscypki: surowe, grilowane, z żurawinami.
Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę
Zobacz również
-
Sopot jest idealnym miejscem na zimowy urlop. Można jeździć na nartach, pływać w basenach aquaparku, zwiedzać muzea i galerie oraz włóczyć się po pustych i zaśnieżonych plażach. więcej