Grzęda Horodelska i okolice. Na skraju Wyżyny Wołyńskiej

Na wschód od Zamościa rozciąga się wspaniała i jeszcze mało popularna turystycznie kraina.

Zdjęcie

Cerkiew w Horodle/fot. Krzysztof Chojnacki /East News
Cerkiew w Horodle/fot. Krzysztof Chojnacki
/East News

Horodło było kiedyś miastem, stąd w centrum, na wysokim brzegu doliny Bugu, znajduje się dawny rynek. W miejscu, gdzie kiedyś wznosił się ratusz, stoją dwie potężne figury lwów, pozostałość nieistniejącego już zamku.

W otoczeniu rynku odnajdziemy dwie zupełnie różne świątynie. Pierwsza, drewniana, to dawna cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, a druga – dominikański kościół św. Jacka, arcydzieło sztuki rokokowej.

Reklama

Odkryj najdalej wysunięty na wschód punkt Polski

Niedaleko wsi, pośród pól, wyrasta kopiec usypany na pamiątkę unii horodelskiej z 1413 r., która potwierdziła wspólnotę interesów i scaliła politykę Polski i Litwy. Droga wzdłuż doliny Bugu poprowadzi nas do Strzyżowa, wsi w zakolu rzeki, w której zachował się zespół pałacowy Lubomirskich z poł. XVIII w. oraz cerkiew z 1817 r., obecnie kościół. Obok świątyni znajduje się punkt widokowy na Bug i skrawek Ukrainy na drugim brzegu.

Stąd już niedaleko do Hrubieszowa, który leży nad rzeką Huczwą. W centrum miasta, w sąsiedztwie porośniętego drzewami i zmienionego na park rynku, wznosi się dwór Du Chateau. Jego właścicielem był od 1800 r. Stanisław Staszic. Dzisiaj znajduje się tutaj muzeum jego imienia.

W domu po przeciwnej stronie ulicy urodził się Bolesław Prus. Na terenach dawnej jednostki wojskowej, w 110-letnim budynku carskiego kasyna, możemy skosztować warzonego na miejscu piwa. W drodze na Grzędę Horodelską warto zatrzymać się w Uchaniu. Wznosi się tu kościół Wniebowzięcia NMP – perełka renesansowej architektury.

Warto zwiedzić Strzelecki Park Krajobrazowy, obejmujący największe zwarte kompleksy lasów w okolicy Grzędy Horodelskiej. Utworzono go dla zachowania lasów, w których rosną sosny z wykształconą dachówkowato korą (nazywane sosnami matczańskimi). W leśnych ostępach znajduje się Maziarnia Strzelecka, leśna osada z pałacem myśliwskim Zamoyskich, wybudowanym w 1903 r., obecnie siedziba dyrekcji lasów państwowych.

UWAGA: Do Grzędy Horodelskiej najlepiej dojechać samochodem: z Chełma – drogą 844 albo z Zamościa – drogą 74 na przejście graniczne w Zosinie. Nocleg znajdziemy np. w hotelu w zabytkowym kasynie wojskowym w Hrubieszowie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Jako letnisko zdobyło popularność w latach 20-tych XX wieku. Turystów zawsze przyciągały spokój, cisza i niezwykle malownicze położenie u zbiegu dolin Popradu i Roztoki. więcej