Grodzka - słynna ulica w Krakowie

Kopyta koni stukają o bruk, terkoczą koła dorożek. Takie same dźwięki zapewne słyszano tu wiele stuleci temu, gdy królowie Polski jechali z Rynku na Wawel. Częścią Drogi Królewskiej jest dzisiejsza ulica Grodzka, jedna z najbardziej wiekowych. Jej nazwę wymieniano w dokumentach już w XIII w!

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Oto w kamienicy pod numerem 22 urodziła się słynna aktorka Helena Modrzejewska, a w kamienicy nr 39/41 ponoć miał swą pracownię sam mistrz Wit Stwosz. Nieopodal, pod nr 52, działało Collegium Jezuitów, a naprzeciwko, pod nr 53 – Collegium Iuridicum; jego arkadowy dziedziniec przypomina Wawel w miniaturze.

Reklama

W połowie ulicy zachwyca misternym wykonaniem barokowa fasada kościoła śś. Piotra i Pawła. Już gdy powstawał, musiał budzić zachwyt ówczesnych mieszczan. Zapewne niewielu turystów zdaje sobie sprawę, że widoczne po prawej stronie strzeliste wieże kościoła św. Andrzeja należą do jednej z najstarszych świątyń Polski, powstałej tysiąc lat temu. Długosz zanotował w kronikach, iż to w jego murach broniono się przed Mongołami.

Przy odrobinie szczęścia spotkamy Lajkonika, bo choć prawdziwy przybywa w oktawę Bożego Ciała, to w okolicach rynku spacerują jego naśladowcy. A wszystko zaczęło się w roku 1287, gdy Tatarzy ukryli się w zaroślach wsi Zwierzyniec, by o świcie znienacka uderzyć na miasto.

Plan pokrzyżowali flisacy, którzy narobili rabanu i zaatakowali śpiących. Horda miast atakować, uciekała co koń wyskoczy! Zaś flisacy postanowili nieco nastraszyć mieszkańców. Ubrali więc porzucone tatarskie stroje i weszli przez miejskie bramy, rzecz jasna budząc zrozumiały popłoch.

Gdy jednak zdjęli stroje zapanowała powszechna radość, a na pamiątkę tego zdarzenia co roku odgrywany jest pochód Lajkonika.

Jak dojechać do Krakowa?

Dojazd do Krakowa jest łatwy. Dojedziemy tu pociągiem, samochodem lub autobusem. Atrakcyjne cenowo oferty ma Polski Bus. Samochód najlepiej zostawić na obrzeżach miasta i po centrum poruszać się pieszo lub komunikacją publiczną. Zaparkowanie w centrum to nie lada sztuka (zwykle brak miejsc) oraz spory wydatek (parkingi są płatne).

Ulica Grodzka rozpoczyna się na Rynku i wiedzie na po łudnie w stronę Wawelu. Po drodze mijamy plac, który od strony wschodniej nosi nazwę Dominikańskiego, od zachodniej Placu Wszystkich Świętych. Naprzeciwko kościoła śś. Piotra i Pawła jest Plac Marii Magdaleny. Na ulicy obowiązuje zakaz ruchu samochodów, a w sezonie jest na tyle tłoczno, że trudno się poruszać nawet rowerem.

Informacja turystyczna

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, ul. Powiśle 11; tel.: 0-513-099-688; powisle@infokrakow.pl. Sukiennice, Rynek Główny 1/3; tel.: 12-433-73-10; sukiennice@infokrakow.pl.

Przewodniki po Krakowie

„Kraków i okolice. Naj- piękniejsze spacery”, Wydawnictwo Bezdroża; „Kraków – ilustrowany przewodnik”, wydawnictwo Wiedza i Życie; „Kraków osobliwy”, Jan Adamczewski, wyd. Skrzat; znakomita pozycja popularyzatora Krakowa.

Autor: AOK

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również