Gorzów Wielkopolski. Miasto na 7 wzgórzach

Tak mówią o swoim mieście mieszkańcy, bo otoczone wzgórzami przypomina... Rzym. Ale warto się tu wybrać nie tylko ze względu na malownicze położenie miasta. Tylko tu na rynku odpoczniemy przy... studni czarownic. I na pewno nie zmarzniemy!

Zdjęcie

Zachód słońca w Gorzowie Wielkopolskim /123/RF PICSEL
Zachód słońca w Gorzowie Wielkopolskim
/123/RF PICSEL

Pewnie nie każdy wie, że Gorzów Wielkopolski to jedno z najcieplejszych miast w Polsce! A piękne, pagórkowate położenie zawdzięcza temu, że dawno, dawno temu... przed tysiącami lat, tutaj rozpościerał się lodowiec. I potem, kiedy stopniał, pozostawił po sobie potężne moreny – wzniesienia z gliny i piachu. Poprzednia, niemiecka nazwa miasta brzmiała zresztą Landsberg, od słów „Land”, co po polsku znaczy ziemia, kraina oraz „Berg” – czyli góra.

I tak – dzięki licznym wzgórzom morenowym – zrodziła się legenda o mieście na siedmiu wzgórzach. A przed wiekami upodobały je sobie... czarownice! Ile jest w tym prawdy, nie wiadomo. Bo według jednej z dawnych opowieści, to odrzucony przez dziewczynę kawaler rozpuścił plotkę o tym, że niedoszła narzeczona jest czarownicą.

Reklama

A wtedy, w XVI w., było to śmiertelnie groźne oskarżenie. Za podejrzenie o uprawianie czarów palono na stosie, które często układano na rynku! Tak według legendy miało się zdarzyć i tu. Czy tak było – nie wiadomo. Ale dziś znajduje się na Wełnianym Rynku w Gorzowie słynna studnia czarownic. Podobno dochodzą z niej czasem dziwne dźwięki...

Na wzgórzach powstało miasto... Dlaczego właśnie w tym miejscu? Bo tu krzyżowały się szlaki handlowe – przy ujściu rzeki Kłodawki do Warty. Od początku, ponad 750 lat temu, Gorzów był ważnym portem rzecznym. Dziś to już historia, chociaż… w starym porcie można wsiąść na zabytkowy lodołamacz i wybrać się na turystyczną przejażdżkę.

W architekturze miasta odzwierciedlają się jego dzieje

Do zwiedzania zaprasza najstarsza kamienica z XVII wieku należąca niegdyś do kupca Johanna Mattisa i willa Schroedera, gdzie dziś mieści się Muzeum Lubuskie.

Warto wejść do kościoła Mariackiego w stylu gotyckim, gdzie wewnątrz znajduje się zabytkowy trzyczęściowy ołtarz z XVI wieku. Ciekawą budowlą jest też cesarski urząd pocztowy, w którym nieprzerwanie od końca XIX wieku działa poczta.

Gorzów Wielkopolski leży na trasach turystycznych z Berlina do Poznania oraz ze Szczecina do Wrocławia. Nic dziwnego, że odbywa się tu dużo imprez, np. najstarszy „jamajski” festiwal w Polsce „Reggae nad Wartą”. Spotykają się też zespoły cygańskie na festiwalu „Romane Dyvesa”. Wydarzeniem jest też znany konkurs pianistyczny.

W okolicy też jest dużo atrakcji

W niedalekiej Witnicy (niewiele ponad 20 km od Gorzowa) znajduje się pod gołym niebem Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji – chyba jedyny taki w Polsce. Spacer po parku to świetna lekcja historii dla dzieci i dorosłych.

Świetnym miejscem na odpoczynek i zabawę jest Park Dinozaurów w Nowinach Wielkich. Już od jesieni, gdy odwiedzimy park, możemy poczuć się... jak bohaterowie filmu „Park Jurajski”! Będziemy mogli spacerować o zmroku oświetlonymi ścieżkami parku, gdzie wokół stoją modele dinozaurów – jak żywe.

W parku możemy podziwiać też ciekawe ekspozycje skarbów ziemi: skamieniałości oraz minerały. Zaś miłośnikom ciekawostek historycznych polecamy odwiedzenie kaplicy Templariuszy w Chwarszczanach (ok. 50 km od Gorzowa Wielkopolskiego).

A wszystkie te atrakcje znajdują się w otoczeniu starej Puszczy Gorzowskiej, która w znacznej części jest parkiem krajobrazowym. Rosną tu buki, sosny i wiekowe dęby. Rozpościerają się również jeziora o dźwięcznych nazwach: Lubie, Chłop, Portki. Złowić w nich można nawet smakowitego sandacza!


Dodatkowe wiadomości o opisanych miejscach

Imprezy i wydarzenia w Gorzowie. Dowiesz się o nich na stronie internetowej: miasta: www.gorzow.pl

Kościół Mariacki w Gorzowie. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się przy ul. Obotryckiej 10.

Park drogowskazów. Adres: Witnica, ul. Stanisława Moniuszki. Szczegółowe informacje o zwiedzaniu znajdziesz na stronie: www.witnica.pl; telefon: 95 721 64 76.

Park dinozaurów. Adres: Nowiny Wielkie, ul Kolejowa 1 B; Telefon: 95 781 41 08; godziny otwarcia: 09.00–19.00. Więcej informacji na: www.park-dinozaurow.pl

Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach. Ciekawe informacje znajdziesz na stronie: www.templariusze.org

Agroturystyka w Puszczy Gorzowskiej. Adresy gospodarstw i kwater na stronie: www.meteor-turystyka.pl/noclegi,puszcza-gorzowska.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Jedziemy do Sandomierza

    Są wśród nas tacy, którzy mają jeszcze parę dni ferii. To właśnie im proponujemy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, do jednego z najładniejszych miasteczek w Polsce. Znacie je na pewno z telewizji. więcej