Góry Świętokrzyskie - kraina, którą warto odwiedzić

Opowieści o czarownicach, świętych i bohaterach są niemal tak fascynujące, jak zabytki i krajobrazy. To kraina pełna tajemnic, którą warto odwiedzić niejeden raz.

Zdjęcie

Szlak turystyczny po puszczy jodłowej/fot. M. Bazak /East News
Szlak turystyczny po puszczy jodłowej/fot. M. Bazak
/East News

Sabaty czarownic

Na Łysą Górę nocami na miotłach miały przylatywać wiedźmy, by palić ogniska i warzyć trucizny. Legenda ta wiąże się ze słowiańskim obrzędem palenia ogni czerwcowych. Księża zwalczali pogański zwyczaj, nazywając go zlotem wiedźm i biesów.

Boża, święta puszcza

Puszcza jest niczyja, nie moja, ani twoja, ani nasza, jeno boża, święta – pisał o lasach porastających zbocza świętokrzyskie Stefan Żeromski. Autor „Popiołów” to jeden z najsłynniejszych mieszkańców regionu. Mieszkał w dworku w Ciekotach, nad jeziorem, w którego tafli odbija się najwyższy szczyt – Łysica.

Reklama

Nauki pobierał w Kielcach, które w „Syzyfowych pracach” opisał jako Obrzydłówek. A po szkole odbywał wycieczki po okolicy. Na murze niepozornej kapliczki w Świętej Katarzynie można zobaczyć wyryty w 1882 roku podpis przyszłego pisarza.

Święta Katarzyna to niewielkie miasteczko u stóp Łysicy

Według tradycji w średniowieczu osiedlali się tu pustelnicy. W XIII wieku ufundowano pierwszy kościółek, a w XV wieku sprowadzono tu zakon bernardynów, którzy ustąpili miejsca bernardynkom.

Powyżej klasztoru, przy szlaku na Łysicę, stoi drewniana kapliczka św. Franciszka. Obok niej znajduje się źródełko uznawane za cudowne – woda z niego leczy choroby oczu.

Z Łysicy szlak wiedzie na Święty Krzyż. Stojąca na jego szczycie bazylika to najstarsze polskie sanktuarium, a jej fundację w 1006 roku przypisuje się Bolesławowi Chrobremu. Za czasów Jagiellonów opactwo było najważniejszym sanktuarium w Polsce.

Siedmiokrotnie odwiedzał je Władysław Jagiełło, m.in. w drodze na koronację w Krakowie oraz pod Grunwald. Wchodził na szczyt szlakiem nazywanym dziś Drogą Królewską.

Na Świętym Krzyżu można adorować relikwie drzewa Krzyża Świętego, a w krypcie oglądać zwłoki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, jednego z bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”. Sienkiewicz także właśnie w Górach Świętokrzyskich, w Oblęgorku, miał swój majątek.

Magda Pinkwart

Ciekawe miejsca

Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Święty Krzyż, tel. 41 317 70 21, e-mail: infoswkrzyz@gmail.com, klasztor otwarty codziennie w godzinach 9.00 – 17.00, zwiedzanie wnętrza kościoła, krużganków i Kaplicy Oleśnickich jest bezpłatne.

Park Etnograficzny w Tokarni, Tokarnia 303, tel. 41 315 41 71, e-mail: skansen@mwk.com.pl, bilety: 12 i 6 zł, bilet rodzinny: 30 zł.

Jaskinia Raj, Dobrzączka w pobliżu Chęcin, tel. 41 346 55 18, e-mail: jaskiniaraj@lysogory.com.pl, bilety w sezonie: 18 zł, poza sezonem: 13 zł. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem, stała temperatura wewnątrz: 8 – 10°C.

Noclegi . Pokoje gościnne przy klasztorze na Karczówce, Karczówka Klasztor 1, Kielce, tel. 784 507 884, e-mail: info@karczowka.com, noclegi: 30 – 80 zł/os.

Ośrodek Wypoczynkowy „Jodełka”, ul. Kielecka 3, Święta Katarzyna, tel: 41 311 21 11, e-mail: jodelka@hoteljodelka.pl, nocleg ze śniadaniem 75 zł/os.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jako letnisko zdobyło popularność w latach 20-tych XX wieku. Turystów zawsze przyciągały spokój, cisza i niezwykle malownicze położenie u zbiegu dolin Popradu i Roztoki. więcej