Goczałkowice

Goczałkowice położone są w dolinie Wisły nad sztucznym Zalewem Goczałkowickim. Od południa otaczają je pasma Beskidu Śląskiego, a od północy Lasy Pszczyńskie.

Historia uzdrowiskowa zaczęła się tutaj w połowie XIX wieku, kiedy podczas prac wiertniczych odkryto źródła solanki. Rząd pruski odsprzedał prawa do ich eksploatacji bogatym kupcom z Raciborza. W ciągu sześciu lat zbudowano nieduże zdrojowisko, składające się z domu zdrojowego, drewnianych łazienek, pijalni wód i pensjonatu.

Kapliczka zdrojowa

Reklama

Na pierwszy sezon w 1862 r. przyjechało do Goczałkowic 264 kuracjuszy, głównie pragnących leczyć swe dolegliwości reumatyczne. Z tego okresu pochodzi kapliczka zdrojowa, ufundowana przez żonę dzierżawcy folwarku w Goczałkowicach jako wotum za cudowne wyleczenie umierającego syna. Dzisiaj, będąc w Goczałkowicach, warto wybrać się do centrum, gdzie znajdują się dwa zabytki sakralne: kościół św. Anny i kościół św. Jerzego.

Ogrody Pokazowe

Zapalonych działkowców zachwycą zapewne Ogrody Pokazowe KAPIAS, gdzie w prowadzonym ze szczególną dbałością gospodarstwie szkółkarskim, można kupić sadzonki uprawianych tutaj kwiatów, krzewów i drzew. Zwolennicy słodyczy wybiorą się natomiast na pewno na słynne wafle pszczyńskie, które podawane są w kawiarence mieszczącej się w zabytkowym budynku pijalni wód mineralnych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Rewia

Zobacz również