Gliwice, co warto zobaczyć?

Ostojącej przed Urzędem Miejskim fontannie trzech faunów (zwanej potocznie Diabełkami) mieszkańcy żartują, iż przedstawia prezydentów Gliwic, Zabrza i Bytomia.

Przed wojną nie potrafili się oni porozumieć, by połączyć te miasta w jedno Tripolis. Może to i lepiej, bo Gliwice same w sobie są tak interesujące, że warto tu przyjechać na kilka dni.

Reklama

Przede wszystkim – to miejsce z Historią, bo 31 sierpnia 1939 roku właśnie tu dokonano prowokacji gliwickiej, mającej usprawiedliwić agresję Niemiec na Polskę.

Maszt radiostacji to najwyższa konstrukcja na świecie.

Dziś w radiostacji mieści się Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów, a wysoki na 111 metrów maszt radiostacji jest najwyższą drewnianą konstrukcją świata! Warto mu się przyjrzeć z bliska, by docenić kunszt i odwagę jego budowniczych.

Spacer po mieście najlepiej zacząć od Rynku. Powita nas tu zabytkowa fontanna z Neptunem, która powstała w 1794 roku. Wedle jednej z teorii miała symbolizować połączenie Gliwic z morzem, co umożliwiło wybudowanie Kanału Kłodnickiego.

Jest też legenda mówiąca, iż fontanna powstała dla... pojenia koni! Stacjonował tu bowiem kiedyś regiment dragonów. Miejscowe władze zdecydowały więc, by zdrożone drogą zwierzęta napoić w ratuszu. Jednak na ten pomysł część miejskich rajców się wielce obruszyła. Bo jakże to konie poić w miejscu, gdzie decyzje ważkie zapadają? Zdecydowano zatem o budowie fontanny.

Na rogu ulic Plebańskiej i Krótkiej w narożniku kamienicy widoczna jest rzeźba mieszczki z dzbanem. Upamiętnia ważne wydarzenie: obronę miasta przez kobiety!

A było to tak: w XVII wieku do miasta zbliżali się wrogowie i zdawało się, że nic ich nie powstrzyma. Nawet zamarznięta fosa miejska zdawała się im sprzyjać.

Wtedy to sprytne kobiety wzięły sprawę w swe ręce. Zaczęły gotować wodę i wylewały wrzątek na lód tak długo, aż ten się całkiem rozpuścił...

Anna Olej-Kobus

Internet – polecamy

Bezpłatny przewodnik w formie PDF (w jęz. polskim, angielskim i niemieckim) można pobrać ze strony miasta www.gliwice.eu – zakładka „Dla Turystów”;

„Polska, 101 wycieczek”, wyd. Carta Blanca; „Polska niezwykła”, wydawnictwo Demart.

www.gliwice.eu gliwice.naszemiasto.pl

Warto wiedzieć!

Dojazd jest łatwy. Gliwice znajdują się na Górnym Śląsku na terenie Wyżyny Śląskiej. Bez problemu dotrzemy tu pociągiem, autobusem bądź samochodem.

W pobliżu przebiega Autostrada Bursztynowa A1, odległość od Katowic – 28 km.

Radiostacja Radiostacja jest oddziałem Muzeum w Gliwicach, ul. Tarnogórska 129, tel. 32 300 04 04. Radiostacja jest czynna wtorek-piątek 10-16, sobota-niedziela 11-16, park wokół wieży jest otwarty zimą: 8-20, latem: 6-22; www.muzeum.gliwice.pl

Palmiarnia Palmiarnia jest otoczona parkiem im. F. Chopina, przy wejściu do Palmiarni są zabytkowe żeliwne lwy odlane w 1830 r. w Gliwicach.

Adres: ul. Fredry 6, tel. 32 335 04 27; czynne: wtorek-piątek 9-18, sobota-niedziela 10-18; www.mzuk.gliwice.pl/palmiarnia Informacja turystyczna Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3 ; tel. 32 231 38 55, czynne: wtorek-sobota 10-18.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie

Zobacz również