Giżycko - w królestwie jezior

Miasto położone między dwoma czarującymi jeziorami ma intrygującą historię i tradycję, a latem panuje w nim wspaniała żeglarska atmosfera.

Zdjęcie

Giżycko z lotu ptaka /123/RF PICSEL
Giżycko z lotu ptaka
/123/RF PICSEL

Do lat 40. miasto nosiło nazwę Łuczany. Zmieniono ją, by upamiętnić Gustawa Giżyckiego, pastora ewangelickiego, obrońcę polskości. Był niezłomnym propagatorem języka i kultury polskiej na zgermanizowanych Mazurach.

Radosną, słoneczną atmosferę czuje się już przy wjeździe do Giżycka, gdzie turystów wita podniesiony z ruin zamek krzyżacki. Tam, gdzie jeszcze do niedawna wysoka trawa porastała zmurszałe mury, dziś lśni biel ścian i odnowiona czerwień średniowiecznych cegieł.

Reklama

W dawnej siedzibie zakonnego prokuratora dziś mieści się hotel St. Bruno, którego nazwa nawiązuje do świętego Brunona z Kwerfurtu. Podania głoszą, że to właśnie w okolicach Giżycka słynny misjonarz wraz z 18 współbraćmi poniósł śmierć męczeńską 9 marca 1009 roku. Na wzgórzu jego imienia znajduje się pamiątkowy krzyż.

Niedaleko wznosi się Twierdza Boyen – monumentalna XIX-wieczna fortyfikacja

Zbudowano ją za panowania Fryderyka Wilhelma IV i wykorzystywano w czasie obu wojen światowych. Oś Giżycka stanowi kanał łączący dwa mazurskie jeziora – Kisajno i Niegocin, na którym kołyszą się jachty, żaglówki i motorówki. W sezonie to jeden z najchętniej uczęszczanych żeglarskich szlaków Polski.

Co jakiś czas trasa dla łódek jest zamykana. By mogły przejechać samochody, obracany jest most przerzucony nad kanałem. Co ciekawe, ten most, prawdopodobnie jako jedyny na świecie, wciąż jest sterowany... ręcznie. W specjalny otwór w jezdni wkłada się wielką korbę i w kilka minut most obraca się o 90 stopni.

W giżyckich portach wypożyczymy żaglówkę, motorówkę, kajak czy skuter wodny. Dzieci bawią się w aquaparku i na plażach, a po wypoczynku na świeżym powietrzu zajadają się wyśmienitymi mazurskimi rybami – siejami, sielawami i szczupakami.

Miasto bardzo wypiękniało w ostatnich latach. Gruntownie przebudowane centrum, razem z nowoczesnym mostem wiszącym i deptakiem, robi oszałamiające wrażenie. Dopełnia je słońce i szum mazurskich jezior.

Ciekawe miejsca

Twierdza Boyen, ul. Turystyczna 1, Giżycko, tel: 87 428 83 93.Twierdza w Giżycku powstała w latach 1843-1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Dziś imponująca budowla jest atrakcją turystyczną.

Godziny otwarcia w sezonie: czerwiec: 9.00-18.00, lipiec, sierpień: 9.00-19.00, bilety: 10 i 5 zł.

Indiańska Wioska, Spytkowo k/Giżycka, czynne codziennie 10-18, tel: 502 448 504.

Zwierzyniec Mazurski – Safari, zwiedzanie samochodami terenowymi i bryczkami, Okrągłe 10, Wydminy, tel: 87 421 06 15. Żegluga Mazurska, Giżycko – rejsy statkiem tel: 87 428 53 32.

Noclegi . Hostel w Twierdzy Boyen, ul. Turystyczna 1, Giżycko, tel: 87 428 83 93, e-mail: hosteltwierdza@gmail.com, 8-osobowe pokoje, wspólna kuchnia, łazienka, toalety. Cena: 20-25 zł od osoby. Hotel St. Bruno, ul. Świętego Brunona 1, Giżycko, tel: 87 732 65 00, e-mail:recepcja@hotelstbruno.pl, pok. 2-osobowy: 395 zł.

Marzena Hmielewicz

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gdzie się rozgrzać zimą?

    Z roku na rok coraz więcej osób zimą wybiera się w podróż na południe – w poszukiwaniu słońca, kolorowych krajobrazów i energii, której zawsze o tej porze roku brakuje. Kto nie jest zimnolubny, ten... więcej