Gietrzwałd. Tu Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej odwiedzają pielgrzymi, którzy chcą Jej podziękować nie tylko za cud objawienia. Ale także za to, że w trudnych czasach zaborów pokazała, jak ważne są patriotyzm i ojczysty język.

Reklama

Wśród wielu sanktuariów maryjnych w Polsce warmiński Gietrzwałd zajmuje miejsce szczególne. Są może inne, sławniejsze czy większe. Ale to właśnie tutaj, w jedynym miejscu w Polsce, miało miejsce objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Watykan.

Niewielka wioska między Ostródą a Olsztynem w lecie 1877 roku była świadkiem niecodziennych wydarzeń. Dwóm nastoletnim dziewczynkom ukazała się Matka Boska. Przesłanie o modlitwie i odmawianiu różańca było bardzo ważne. Ale dla znękanego ludu równie istotne było, że Matka Boska przemawiała w naszym ojczystym języku, w gwarze warmińskiej, w czasach, gdy Prusy rozpoczęły proces zniemczania tych ziem.

Także miejsce objawień nie było przypadkowe

Pierwsze wzmianki o Gietrzwałdzie pojawiały się już w połowie XIV wieku. O 200 lat młodszy jest cudowny obraz. Gdy tylko wieści o „polskim” objawieniu zaczęły się rozpowszechniać, władze pruskie nakazały przenieść go do bocznej kaplicy. Krótko po jego koronacji cenne insygnia zostały skradzione. Nie można za to ani usunąć, ani skraść źródełka, które na prośbę ówczesnego proboszcza pobłogosławiła Matka Boska. Do cudownego źródełka prowadzi malownicza alejka wysadzana bukami.

Czasami mówi się o niej Aleja Różańcowa, gdyż ozdobiona jest obrazami symbolizującymi tajemnice różańcowe. Wśród buków rośnie wyjątkowy dąb papieski, posadzony ku czci naszego Ojca Świętego. Póki co nie może się on równać ze starymi bukami. Posadzono go dopiero 11 lat temu.

Pięknego drzewostanu nie brak za to w okolicznych lasach. Okolica obfituje w malownicze szlaki rowerowe i piesze, atrakcyjne o każdej porze roku. Nic dziwnego, że o całej gminie mówi się, że jest „pełna cudów”.

Ciekawe miejsca

Sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, ul. Kościelna 4, tel: (89) 512 3102. Grupy zorganizowane przybywające z kapłanem mogą odprawiać msze św. w bazylice gietrzwałdzkiej w dni powszednie o godz.: 9.30, 10.30, 14.00, 15.15, 16.00.

Grupy pielgrzymkowe mogą zwiedzać bazylikę z przewodnikiem w dzień powszedni o godz. 9.00, 10.00, 11.00, 14.00, 15.15, 16.00, 17.00, w niedzielę: o godz. 10.00, 15.15, 17.00. Zgłoszenie mszy św. i umówienie spotkania z przewodnikiem: tel. (89) 512 31 02, (89) 512 34 07.

Nieopodal sanktuarium znajduje się dawna księgarnia – dziś pozostał po niej jedynie stylizowany szyld. W tym domu Andrzej Samulowski, a po jego śmierci także rodzina, prowadzili sprzedaż polskich książek, pamiątek i dewocjonaliów. Teraz jest tu sklep z dewocjonaliami.

Noclegi . Dom Pielgrzyma, ul. Kościelna 6, Gietrzwałd, tel: (89) 512 31 02, e-mail:dompielgrzyma@sanktuariummaryjne.pl, noclegi: od 35 do 45 zł/osobę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej