Gdzie znajduje się kościół z Rancza?

Zdjęcie

Wnętrze kościoła w Jeruzalu/fot. M. Ultowski /MWMedia
Wnętrze kościoła w Jeruzalu/fot. M. Ultowski
/MWMedia

Wilkowyje z najpopularniejszego serialu telewizyjnej Jedynki „Ranczo” to fikcyjna miejscowość w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim. Zdjęcia kręcone są głównie w Jeruzalu, niedaleko Mrozów (woj. mazowieckie). Wielką ozdobą wsi jest drewniany kościół na wzgórzu.

Przy rynku w dawnym mieście

Miejscowość w XV w. nazywała się Żeliszew. Wiek później była już miastem, które jednak nigdy się nie rozwinęło. Nie pomogła nawet zmiana nazwy na Jeruzalem (ostatecznie skróconej do obecnej).

Reklama

Dziś pozostałością po czasach „miejskich” jest duży rynek (100 na 120 m ). To przy nim znajduje się sklep Krystyny Więcławskiej (Dorota Chotecka) ze słynną ławeczką.

Aktorzy pomogli w remoncie

Drewniany kościół z dachem krytym gontem ma ponad 250 lat. Znajduje się w nim charakterystyczny dla tego typu budownictwa łuk tęczowy, a na nim krucyfiks oraz rzeźby Matki Boskiej i św. Jana (z XVI wieku).

Gdy rozpoczynano zdjęcia do serialu, kościół wymagał remontu. W akcję zbierania pieniędzy zaangażowała się ekipa „Rancza”, która brała m.in. udział w dożynkowych i odpustowych licytacjach. Zebrana kwota znacznie wspomogła renowację świątyni.

Rowerem po Wilkowyjach

W ubiegłym roku w Jeruzalu i okolicach wytyczono ścieżkę rowerową śladami „Rancza”. Na trasie oznaczono 15 obiektów znanych wszystkim miłośnikom serialu.

JOG

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej