Gdzie w Polsce na wody termalne?

Baseny termalne kuszą wysoką temperaturą, właściwościami leczniczymi i świetną formą wypoczynku. Tu najlepiej rozgrzejesz się zimą.

Zdjęcie

Baseny termalne świetnie rozgrzeją zimą /123/RF PICSEL
Baseny termalne świetnie rozgrzeją zimą
/123/RF PICSEL

Do wód, Panie i Panowie! Termy to obiekty sportowo-rekreacyjne i prawdziwe parki rozrywki dla całej rodziny. Każdy tu znajdzie coś, co poprawi mu samopoczucie, świetnie zadziała na organizm i jeszcze dobrze wpłynie na sylwetkę. Zanim wybierzesz się do term, zapoznaj się z ich właściwościami, by kąpiel jak najlepiej odpowiadała Twoim potrzebom.

Dla zdrowia i relaksu

Oprócz basenów z leczniczą wodą (więcej o ich właściwościach piszemy na następnych stronach), warto odkryć dobroczynne działanie saun.

Reklama

Sauna fińska – to rodzaj sauny suchej o względnie niskiej wilgotności powietrza. Panuje w niej temperatura 96-100°C.

Pobyt w takim miejscu ma działanie regenerujące, rozgrzewające i wzmacniające. Wizyty w saunie fińskiej zaleca się głównie osobom chcącym zahartować organizm. Seans nie powinien trwać dłużej niż 8-15 minut.

Sauna solankowa – tu wilgotność powietrza waha się w granicach 60-80%, temperatura wynosi 30-40°C. Dzięki ciepłemu, wilgotnemu powietrzu oraz inhalacji solankowej wizyty w saunie korzystnie wpływają na drożność dróg oddechowych. Skóra po seansie 12-20 minutowym staje się gładka i nawilżona.

Biosauna – to odmiana sauny fińskiej z niższą temperaturą (65°C) i większą wilgotnością powietrza (35%). Korzystnie wpływa na układ nerwowy. Biosauna ma też dobroczynny wpływ na osoby z nadciśnieniem oraz nadwrażliwością naczynek krwionośnych.

Łaźnia parowa – wysoka wilgotność powietrza (90-100%) i niewysoka temperatura (40-45°C) w łaźni powoduje szybsze oczyszczanie organizmu, pobudzenie krążenia, a także lepsze wchłanianie kosmetyków pielęgnacyjnych.

Termy Maltańskie

Są położone nad samym Jeziorem Maltańskim, niecałe 3 kilometry od Starego Rynku w Poznaniu. Ten olbrzymi kompleks jest podzielony na dwie części: sportową i re kreacyjną. W skład tej pierwszej wchodzi m.in. basen olimpijski z przesuwanym pomostem.

W ollbrzymim aquaparku znajduje się wszystko, co jest potrzebne do wypoczynku. Ale jeśli zrobi Ci się za gorąco, możesz wskoczyć do groty śnieżnej. Pobyt w niej stymuluje układ krążenia i wzmacnia odporność.

Basen w sanatorium

Termy w Lądku to miejsce dla osób ceniących spokój i zalety SPA. Piękny, okrągły basen, przykryty neobarokową kopułą mieści się w uzdrowisku „Zdrój Wojciech”, w obiekcie, który został wybudowany w XVII wieku bezpośrednio nad gorącym i bijącym do dziś źródłem wody mineralnej.

W słabo zmineralizowanej wodzie radoczynnej leczy się dolegliwości reumatyczne, ortopedyczne i neurologiczne. Zawarty w wodzie radon zwiększa także wydzielanie hormonów płciowych, dlatego uzdrowisko oferuje kuracje skuteczne w andropauzie oraz menopauzie. Poza tym kuracjusze mogą korzystać z pijalni wód i zabiegów SPA.

Termy Bania

Jeśli chcesz tu łatwo trafić, szukaj dużego obiektu narciarskiego Kotelnica Białczańska – nasz punkt docelowy znajduje się tuż obok. Wewnętrzne i zewnętrzne baseny Termy Bania są wypełnione wodą termalną, która zawiera m.in. potas, wapń czy magnez.

Tak jak inne termy, tak i te w Białce są podzielone na określone strefy: głośną (strefę zabawy) oraz cichą (strefę relaksu) i saunarium, gdzie do dyspozycji są różne rodzaje saun. Wszystko po to, by każdy mógł zrelaksować się tak, jak lubi.

A jeśli chcesz zafundować wspaniałą roz- rywkę dzieciom, w strefie zabawy na pewno im się spodoba. Zjeżdżalnie zewnętrzne o łącznej długości blisko 300 m to wielka frajda dla całej rodziny. Spokój, ciszę i relaks znajdziesz w strefie cichej. Do Twojej dyspozycji są trzy baseny z wodą termalną o różnych właściwościach leczniczych.

Termy Cieplickie

Wyjątkowość term położonych w uzdrowiskowym centrum Jeleniej Góry – Cieplicach polega na tym, że wykorzystują wody termalne o niespotykanym w skali europejskiej składzie chemicznym i temperaturze, co ma nieoceniony wpływ na regenerację całego organizmu.

Całoroczny Basen Termalny – Południowy składa się z dwóch niecek: wewnętrznej i zewnętrznej. To dopiero jest frajda, gdy kąpiesz się w parującej wodzie pod gołym niebem. A może wolisz strefę SPA? Tu czekają na Ciebie sauna fińska i… śnieżna grota.

Aqua Park Zakopane

Ten położony w centrum Zakopanego (niestety może być problem z parkowaniem samochodu) obiekt w swoim kompleksie oferuje m.in. zewnętrzny basen geotermalny o temperaturze wody 32°C z widokiem na Giewont i Tatry Zachodnie.

Poza tym znajdują się tu 3 kryte baseny, 5 zjeżdżalni, jacuzzi, Dzika Rzeka, której nurt przypomina górską rzekę, oraz kilka saun. Nie jeździsz na nartach, za to lubisz gimnastykę w wodzie? W miejscowym Fitness Clubie możesz uczestniczyć w ćwiczeniach w wodzie, takich jak aqua aerobik. Dorosła osoba za wstęp do Aqua Parku na godzinę zapłaci 20 zł, a na cały 65 zł.


Informator

Wizytę w termach warto połączyć z wypoczynkiem w pobliżu takiego obiektu.

ZAKOPANE Dojedziesz tu pociągiem, autobusem czy busem.

BIAŁKA TATRZAŃSKA Leży na trasie w kierunku przejścia granicznego na Łysej Polanie, a Terma Bania znajduje się na prawo od głównej drogi, ok. 20 km od Zakopanego - stąd kursują już autobusy do Białki.

TERMY MALTAŃSKIE Czyli wybierz się na wycieczkę do Poznania. Z dotarciem do tego miasta nie będzie problemu.

CIEPLICE-ZDRÓJ Znajdują się na terenie Jeleniej Góry. Dojedziesz tu pociągiem lub autobusem.

LĄDEK-ZDRÓJ Położony jest w powiecie kłodzkim. Dojedziesz tam pociągiem lub autobusem.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wzdłuż biegu łagodnie meandrującej rzeki zgodnie wznoszą się świątynie trzech chrześcijańskich wyznań. 6 stycznia w tym regionie odbywa się niezwykłe Święto Jordanu. więcej