Gdańsk - bursztynowa stolica Polski

Cichy szum wody w Motławie zagłusza ryk silników promów wycieczkowych, które wypływają stąd na Hel czy na Westerplatte. Kiedy wzburzona woda się uspokoi, w tafli można zobaczyć odbicie słynnego gdańskiego Żurawia, największego dźwigu portowego średniowiecznej Europy.

Zdjęcie

Pomnik Neptuna w Gdańsku/fot. R. Bajer /MWMedia
Pomnik Neptuna w Gdańsku/fot. R. Bajer
/MWMedia


Mieszkańcy miasta są bardzo dumni z jego historii. Przez wieki bogaty i liczący się w Europie Gdańsk był miastem wielu narodowości, kultur, religii i języków.

Reklama

O najnowszych dziejach przypominają trzy krzyże przy stoczniowej bramie, postawione tu na pamiątkę wydarzeń z Grudnia 1970, gdy strzelano do strajkujących. Dekadę później Stocznia znów stanęła, a robotnicy z Lechem Wałęsą na czele wystosowali 21 postulatów, które można dziś przeczytać na bramie stoczni. Wydarzenia z Sierpnia 1980 roku zmieniły bieg historii Europy.

W Gdańsku można zobaczyć dom Lecha Wałęsy, a w jego ulubionej restauracji „Gdańskiej” wypić „Wałęsówkę” – pieprzową nalewkę na miodzie, o mocy stoczniowej suwnicy.

Potem warto ochłonąć na spacerze uliczką Mariacką z zachowanymi zabytkowymi przedprożami, na których mieszczanie jadali posiłki, demonstrując swoją zamożność. Od wieków handluje się tu „bałtyckim złotem”. W pracowniach jubilerskich mieniące się w słońcu złoto-miodowe bursztyny zamieniają się w oryginalną biżuterię.

U wylotu uliczki wyrasta bryła gdańskiej Bazyliki. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to największa ceglana, gotycka świątynia w Europie. Budowano ją przez ponad 159 lat. Mieści się w niej nawet 20 tysięcy osób. Możne gdańskie rody i cechy rzemieślnicze hojnie wyposażały kaplice w cenne dzieła sztuki sakralnej. Warto spojrzeć na panoramę Gdańska z wieży Bazyliki Mariackiej, na którą prowadzi ponad 400 stromych stopni.

Magda Pinkwart

Ciekawe miejsca i wydarzenia

Dwór Artusa – Dwory Artusa powstawały licznie w miastach hanzeatyckich, jako miejsca spotkań patrycjatu, kupców i rzemieślników na wzór legendarnego Okrągłego Stołu rycerzy króla Artura. Bilety: 10 i 5 zł.

W oliwskiej Archikatedrze przez cały rok mają miejsce prezentacje muzyki organowej, a latem odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej – początek koncertów o 20. Bilety: 20 i 12 zł. Informacja: 58 320 62 62.

Rejsy z Gdańska Z Gdańska kursują promy wycieczkowe np. na Westerplatte – bilety w obie strony: 45 i 22 zł, czy na Hel – bilety w jedną stronę 35 i 25 zł. dostępne są w kasie przy Zielonej Bramie, ul. Długie Pobrzeże.

Noclegi : Grand Hostel Gdańsk, ul. Kołodziejska 2, obiekt mieści się w czteropiętrowej zabytkowej kamienicy, tel.: 666 061 350, e-mail: kontakt@grandhostel.pl, pokój 2-osobowy: 160-180 zł, pokoje wieloosobowe: 50-70 zł.

Gdański Dom Turystyczny Długie Ogrody, ul. Rzęsna 1, tel. 58 320 20 74, e-mail: recepcja@hotelgdanski.pl, pokój 2-osobowy z łazienką: 145-160 zł, pokój 2-osobowy bez łazienki w standardzie hostelu: 75 zł.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również