Ferie! Nad morzem czy w górach?

Jak pogodzić rodzinne dyskusje o wyjeździe na ferie? Wybierzcie Trójmiasto, bo oprócz mnóstwa atrakcji, jest gdzie pojeździć na nartach. Albo Rabkę, kameralny górski kurort ze świetnym teatrem i znakomitymi zabiegami zdrowotnymi i urodowymi.

Zdjęcie

Zimą nad morzem też ma swój urok /123/RF PICSEL
Zimą nad morzem też ma swój urok
/123/RF PICSEL

Sopot - rozrywkowo i sportowo

Sopot słynie z molo i świetnych knajp oraz restauracji. Ale warto wiedzieć, że i tutaj możemy pojeździć na łyżwach oraz na nartach. Trasy z wyciągami znajdują się w Sopocie, Sulęczynie, Trzepowie, Przywidzu i Wieżycy.

Najtłumniej jest odwiedzana Łysa Góra w Sopocie, która stanowi naturalne narciarskie zaplecze mieszkańców Trójmiasta. Długość stoku wynosi ok. 350 m. Można skorzystać z dwóch tras narciarskich, toru saneczkowego oraz snowparku.

Reklama

Jest wyciąg orczykowy i dobre oświetlenie po zmroku. W pobliżu znajduje się także mała skocznia narciarska.

Sopot, ul. Herberta 9, www.lysa-gora.pl

Gdynia - nowoczesność w dobrym stylu

Gdynia przyciąga portem i oceanarium, które mieści się na końcu promenady. W mieście powstało jednak także Centrum Nauki Experyment. To pełne życia miejsce z interaktywną wystawą, która uczy przez zabawę, wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy – nie tylko u najmłodszych!

Do zwiedzania i eksperymentowania mamy cztery strefy tematyczne: Hydroświat, Drzewo Życia, Niewidoczne siły, Akcja człowiek. l Więcej: www.experyment.gdynia.pl

Gdańsk - mieszczański dostatek

Miasto o ponadtysiącletniej historii. Tu zaczęła się II wojna, tu narodziła się Solidarność. Starówka, zwana Głównym Miastem, jest świadectwem czasów, gdy w XVI i XVII wieku Gdańsk był najbogatszym miastem Rzeczypospolitej.

Ciąg ulicy Długiej i Długiego Targu to najbardziej reprezentacyjne miejsce, przy którym pysznią się kamienice dawnych mieszczan. Wzdłuż tego traktu znajdują się też najważniejsze zabytki. Spacerując, warto skręcić w boczne uliczki, zwłaszcza w Mariańską, najpiękniejszą chyba w całym mieście.

Więcej informacji o miejscach wartych zobaczenia: http://pomorskie.travel

Rabka - Górale i Zbójnicy

W latach 20. XX wieku kiedy „wybuchła” niepodległa Polska, nauczyciele i księża zaangażowali się w ochronę kultury tego regionu. Tak powstało Muzeum im. Władysława Orkana. Do dziś mieści się w pięknym drewnianym kościele z XVI wieku.

Świątynia na początku XX wieku przestała być wykorzystywana do celów religijnych. By ratować zabytek, tu właśnie w 1936 roku powstało muzeum regionalne.

Posiada wspaniałą kolekcję świątków ludowych, a także barokowe organy, które można usłyszeć podczas organizowanych tutaj koncertów. Warto zajrzeć też do Muzeum Górali i Zbójników, by tam poznać folklor przyprawiony dużą dawką humoru.

Muzeum im. W. Orkana, ul. Sądecka 6, bilety 5-7 zł. Muzeum prowadzi Akademię Malarstwa na Szkle.

Muzeum Zbójników, ul. Sądecka 4, bilety 9-12 zł. Są tu także organizowane ciekawe warsztaty.

Uzdrowisko z dobrym klimatem

Kariera Rabki jako uzdrowiska zaczęła się w drugiej połowie XIX wieku, gdy krakowscy naukowcy zbadali, że miejscowe solanki są jednymi z najsilniejszych solanek jodowo-bromowych w Europie. Miasto ma także dobroczynny mikroklimat.

Dziś specjalizuje się w leczeniu schorzeń układu oddechowego, nerwowego, krążenia, alergii, chorób reumatycznych oraz cukrzycy zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Na obrzeżach parku zdrojowego, przy alei Jordana, trafimy do pijalni wód mineralnych i tężni solankowej.

O ile tężnia zamykana jest po pierwszych przymrozkach, o tyle pijalnia czynna jest codziennie. Do ośrodka Rabczański Zdrój Medical Spa warto zajrzeć dla szerokiej oferty zabiegów leczniczych i regenerujących, ale i kosmetyków na bazie miejscowej solanki.

Rabczański Zdrój Medical Spa, ul. Roztoki 7.

Zabiegi oferuje Hotel Wiosna (ul. Poniatowskiego 54). Tam także pytajmy o przejażdżkę psim zaprzęgiem.

Miasto dzieci, teatr i Order Uśmiechu

W 1887 roku otwarto w Rabce pierwszy w Polsce, a trzeci w Europie ośrodek leczniczy dla dzieci chorujących na gruźlicę. Od tamtego czasu miejscowość jest nazywana „miastem dzieci”. Po II wojnie, gdy mnóstwo dzieci chorowało na gruźlicę, zbudowano jeszcze 18 sanatoriów.

Małym pacjentom trzeba było zorganizować nie tylko naukę, lecz także rozrywkę. Dlatego po wojnie powstał tutaj teatr dla dzieci, który nieprzerwanie działa do dziś. Od roku 1990 scena Teatru Lalek „Rabcio” znajduje się w budynku obok kościoła św. Marii Magdaleny.

W mieście siedzibę ma również jedyne na świecie Muzeum Orderu Uśmiechu (na terenie parku rozrywki Rabkoland przy rabczańskim rynku). Każdego lata w Rabce odbywa się Światowy Zlot Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Teatr Lalek Rabcio, ul. Orkana 6, bilet 15 zł, repertuar i informacje na stronie http://www.rabcio.nowotarski.pl

Na stoku - narty, sanki, snowboard

W zimie na narciarzy czekają doskonale przygotowane stoki oraz trasy narciarstwa biegowego. W centrum miasta działją również lodowisko i tor saneczkowy dla najmłodszych. Dodatkową atrakcją są przejażdżki saniami po okolicy.

Stacje narciarskie: Polczakówka (tel. 696 587 597, www.polczakowka-ski.pl),

U Żura (tel. 18 26 77 869, www.chabowka.com),

Maciejowa-Ski (tel. 609 477 220, www.maciejowa-ski.pl) l

Wypożyczalnia sanek i nartosanek „Świstak” obok parku zdrojowego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Olivia
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Historia sanktuarium w Domaniewicach sięga XVII wieku, kiedy to krakowscy kupcy – bracia Wojciech-Albert i Jakub Celestowie – w podziękowaniu za powodzenie w interesach ufundowali tam murowaną... więcej