Dukla - co warto tu zobaczyć

Na Podkarpaciu leży sobie senne miasteczko. Dokładnie 600 lat temu urodził się tam święty Jan z Dukli.

Osada była ważnym ośrodkiem na szlaku handlowym z Polski na Węgry. Przyszły święty już w młodości prowadził życie pustelnika. Upodobał sobie grotę Zaśpit nad potokiem Jasiołka i wzgórze Cergowa. Wyśmiewany przez sobie współczesnych, a ogłoszony patronem Polski w 1739 roku i wyniesiony na ołtarze przez Jana Pawła II w 1997 r., św. Jan z Dukli okrzyknięty został tym, który wysłuchuje próśb o cud. Jemu też przypisuje się ocalenie Lwowa przed najazdem Chmielnickiego.

Ślady po Janie z Dukli

Reklama

Śladów po Janie z Dukli pozostało sporo. Najcenniejszy, jego relikwie, znajduje się w kościele przy klasztorze Bernardynów. Za świętym można też podążyć do Złotej Studzienki, pustelni na górze Cergowej lub też do pustelni i kościółka Na Puszczy. Warto się tam wybrać zwłaszcza teraz, w roku św. Jana z Dukli.

Tymczasem nad Duklą unosi się też inny duch, rodu Mniszchów. Przybyli do Polski z Moraw, dorobili się fortuny, ale ich niezaspokojoną ambicją była władza królewska.

Bywała tu Maryna Mniszkówna

Wiadomo, że w Dukli bywała najsławniejsza reprezentantka rodu, Maryna Mniszchówna, przyszła caryca moskiewska i małżonka dwóch carów Samozwańców. W dzisiejszej Dukli jednak śladów po niej nie znajdziemy żadnych. 150 lat później żyła tu inna słynna kobieta z tego rodu.

W ślad za nią udajmy się do kościoła Marii Magdaleny. W południowej kaplicy na bogato rzeźbionym sarkofagu z czarnego marmuru spoczywa w pozycji leżącej jasna postać strojna w falbany z marmuru. Z dłoni wypada jej książka... To Amelia Mniszchowa, jedna z najbardziej wpływowych kobiet XVIII wieku.

M&M Osip-Pokrywka

Mielec

Dojazd samochodem jest łatwy Dukla leży 75 km na południe od Rzeszowa, do którego można dojechać autostradą A4. Ze stolicy Podkarpacia jedziemy krajową 19 (E371) w kierunku granicy słowackiej.

Zwiedzanie muzeum i parku Muzeum Historyczne Pałac w Dukli, ul. Trakt Węgierski 5; tel. 13 433-00-85.

Czynne codziennie od maja do września w godz. 10-17.30, a od października do kwietnia w godzinach 10-15.00; Ponieważ na terenie dziedzińca znajduje się skansen sprzętu wojskowego, to brama wejściowa do parku jest zamykana wraz z muzeum.

Co jeszcze warto zobaczyć Kościół farny św. Marii Magdaleny z XVIII wieku, ul. Trakt Węgierski 18.

Klasztor Bernardynów „na górce” z Sanktuarium św. Jana z Dukli, ul. Pocztowa 5. Jubileusz św. Jana z Dukli Główne uroczystości jubileuszowe 600-lecia urodzin św. Jana z Dukli odbędą się w Sanktuarium Dukielskim 31 maja 2014 roku.

Przewodniki

„Jubileusz 600-lecia urodzin św. Jana z Du- kli”, pozycja wydana staraniem klasztoru oo. Bernardynów w Dukli przy współpracy Urzędu Gminy Dukla; „Dukla i okolice”, Janusz Michalak, wyd. Urząd Gminy Dukla.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj Polskę

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również